Dekka

DEKKA PLECTRUM DORRY

Složení: 50 % bavlna, 28 % len, 22 % tencel
Gramáž: 320 gsm

Dekka… Uhm… Abych byla upřímná, pokud existuje nějaká značka šátků, kterou příliš nevyhledávám, pak je to právě frýdecko-místecká Dekka. Nadšené fanynky si získala hned u svého vzniku v roce 2017 a to zejména díky speciální nadýchané “dekka triweave” vazbě a vyšší gramáži šátků, které jsou navrhované na těžší děti. Proslulé jsou pak také díky úžasně hebké bavlně, která byla zpočátku jedinou příměsí Dekka šátků, postupně se ale přidávala vlákna jako je extra fine merino, len, konopí, bambus, tencel nebo PES. Ze vzorů pak začínali s lipovou Tilií, “trsátky” Plectrum, pokračovali s asi nejoblíbenějšími Elementy, ploutvemi Fins či Ornamenty a poslední do Dekka rodiny vzorů přibyl rostlinný Petal v šátcích s nižší gramáží vhodných i na menší děti.

Kromě těchto “běžných” vzorů se Dekka pustila i do tkaní customů (šátky na přání), k nimž patří například Beskydy nebo pražský custom Lvii. Netajím se tím, že u mě vedou nosné, ale hlavně tenké kousky, není proto žádným překvapením, že Dekk je pro mě moc do ruky a jsou to opravdu deky. Pár jsem jich už měla možnost vyzkoušet a jedna u nás dokonce nějaký čas natrvalo pobývala, nejkrásnější Fins Sargass, ale za srdce mě téměř žádná nechytla. Čestnou výjimku tvoří snad jen minimalistický černobílý Michael s tussahem, kterému bych případně i to místo ve svém komínku udělala. Dost ale o mé “lásce” k Dekka kouskům a pojďme se konečně podívat na dnes recenzovanou Dekka Plectrum Dory.

Mám ráda geometrické vzory, miluju modrou a přesto to se mnou Dorka má těžké hned od začátku. Z těch trsátek či větrníků, záleží, co v nich kdo vidí, nejsem zrovna u vytržení, i když nenápadný detail v podobě Dekka loga v jednom z trojúhelníků se mi moc líbí. Taktéž z modro-modré barevné kombinace mi až přechází zrak a to ne zrovna v dobrém slova smyslu a celkově je na Dorce té modré až moc, i přestože samostatně se mi obě strany šátku líbí. Jak tyrkysová tak tmavší žíhaná si získaly mé srdce milovnice modré, žíhaná tedy o něco víc, dohromady se ale všechny ty odstíny modré tlučou a ani jedna bohužel hezky nevynikne.

Co do vlastností mě pak na první omak nemile překvapila “hrubost” šátku, na kterou nejsem u Dekky zvyklá a která byla částečně způsobená tím, že se ke mně Dorka dostala byť zanošená avšak těsně po vyprání. Poctivě jsem vázala, vánočkovala a žehlila, abych jí dostala zase do formy a i když po pár dnech citelně změkla, nedostala jsem ji do té správné deččí kondice, ve které se měkkosti jejich šátků může máloco rovnat. Osobně bych šátek s tencelem, zvlášť v takto nadýchané vazbě, čekala hebčí, nota bene když jde o kousek od Dekky. Mohlo by se tedy zdát, že tu proslulou ňuňavost sráží podíl lnu, což bych po zkušenosti s měkoučkým Lukou ve stejném vzoru, neřekla, i když zase na druhou stranu Luka má o poznání nižší procento lnu než Dorka. Šátek je to každopádně příjemný, avšak není to takový mazlík na jaké jsem od Dekky zvyklá. Na druhou stranu mi přijde vazba Dory o něco nadýchanější než ostatní Plectra, která jsou z Dekka vzorů dle mě nehutnějším vzorem a krásně tak dotváří obraz Dory coby perfektního letního šátku, který získala už díky ryze letnímu složení.

Jako ostatní šátky této značky ani modrá Dorinka není žádný podvyživený chudáček a do ruky je jí celkem dost, i když bych řekla že je díky lnu a tencelu možná krapet tenčí a určitě vzdušnější. Ostatně jak je tlustá si můžete všimnout i na našich fotkách, kde jsem ze zvyku udělala na zakončení úvazu dva uzle, která jsou doslova obří. Jinak však Dory bez problémů drží i na jeden vzhlednější a pohodlnější uzel, protože nejen v úvazu ale i při vázání převládá ten správný “grip”. To ale neznamená, že by Dorka při dotahování nějak přehnaně drhla, či se s ní snad špatně vázalo, protože v tomto ohledu je to slušně vychovaná slečna a při vázání celkem spořádaně spolupracuje. V úvazu pak lehce pruží, dítko obepíná jak má a nese ho něžně jako zabalené v cukrové vatě.

Nejen dítě ale i má ramena si hýčká jako na obláčku, což není u Dekky žádným překvapením a s oběma našimi kluky (cca 10 a 17 kilo) si hravě poradí. Volnější vazba, trochu náchylná na vytahování oček, je ale hutnější než jsem u jiných šátků této značky zvyklá, takže jsem pár nitek po testování sice zatahovala, ale netrávila jsem touto činností večery jako v případě Fins Sargass. Další menší neduh se projevuje mačkavostí šátku, která je vlastní jak lnu tak tencelu a jež bych u nadýchaného kousku typu Dory čekala menší. Celkově je tedy Dorka příjemný letní šátek pro milovníky modré, kterého je na mě moc do ruky, a tak ani ona nesesadila z mého pomyslného deččího piedestalu božího Michaela.Za půjčení děkuji úžasné majitelce Martě.
IVET 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.