RECENZE,  Recenze šátků,  Vatanai

VATANAI SPERANZA X MARKÉTA

O tom, že Vatanai pouští do světa jednu šátkovou bombu za druhou, není třeba diskutovat. Nebojí se ani nových přízí jako je růžové vlákno, Ahimsa hedvábí či konopí. První dvě zmíněné jsem měla možnost vyzkoušet v oslnivých damách Speranze a Markétě, o nichž se teď rozepíšu. Obě tyto vatakrásky jsou jednoduše nepřehlédnutelné a osobité, i když ani jedna se pro mě nestala šátkovou femme fatale.


Vatanai Speranza

Složení: 62 % egyptská mercerovaná bavlna, 20 % viskóza, 10 % morušové hedvábí, 8 % Rosé
Gramáž: 240 gsm


Začneme Speranzou, která se ke mně dostala dříve a barevně je to více moje krevní skupina. Ač se na fotkách tváří fialovorůžová, je to u ní s barvami stejné jako s ostatními šátky z vatarzenálu a na živo je barevně ještě zajímavější než na promo. Zblízka se fialová mění spíše na černou nit protkanou malinovou a na druhé straně je malinová s hnědými nopky a musím uznat, že v této barevné kombinaci ty labyrinty opravdu vyniknou.


Jak už napovídá gramáž, jedná se o tenčí šátek, relativně pevný, což jsou přesně mé šátkové preference. Tmavší černomalinová bavlněná strana je lesklá, jemná, s jemným chloupkem příjemným na dotek a při vázání krásně klouže. Malinová strana je naopak drsná, s viskózovými a hedvábnými nopky a po navázání díky ní šátek drží na místě, ani se nehne. V úvazu šátek nepovoluje, je jak přilepený lepidlem, což ocení zejména maminky neposedných dětí.


Nosnost Speranzy je neskutečná a hravě tak zvládne i velké děti a ani se sedmnáctikilovým Vilémkem neměla nejmenší problém, i když tam už jsem si na úvazu musela dát záležet a každé nedotažení jsem na ramenou cítila. Zároveň se s ní dobře pracovalo i s drobnějším Jeronýmkem, který nevydrží chvíli v klidu a rád se z úvazů vykopává, k čemuž mu ale Speranza nedala příležitost. Mohl se kroutit jak chtěl, ale tenhle šátek se jen tak nedal. Skvělý vatakousek, ale… A tady je pro mě jedno velké ALE a tím je až neskutečná škrábavost malinové strany. Speranza u nás byla v létě, takže jsem nosila většinou na holou kůži ramen a musím říct, že to bylo trochu utrpení. Snad žádný šátek mě ještě nikdy tolik nekousal. A nejen mě, ani syn nebyl nijak nadšený a kolikrát do téhle malinové škrabky ani nechtěl. Trochu doufám, že až bude Speranza dokonale zanošená, bude z ní menší hryzalka, než jak jsem jí poznala já. Na její obranu ale musím říct, že každý s ní asi stejný problém nemá, protože její právoplatná majitelka z ní je nadšená a žádné škrábání nezaznamenala. Jinak bych se jí nebála ani na malé miminko, samozřejmě za předpokladu, že bude už zanošená a nemáte strach, že by mohla vašeho drobečka sežrat.


Vatanai Markéta

Složení: 74 % egyptská česaná bavlna, 26 % Ahimsa Eri hedvábí
Gramáž: 265 gsm


První Hortenzie, které jsem měla to potěšení navázat, byly právě Markéta. Ten elegantní, něžný květinový vzor mě jednoduše dostal. Kontrast plné květové části s nejmenšími detaily a jednoduchých linií listů hortenzií jsou geniální! Tady opravdu smekám před designéry a nezbývá mi nic jiného, než se kochat tou dokonalostí. Zlatá (nazvat jí oranžovou by byla urážka) a malinová zabalené v lesklém, jemně nopkatém luxusním balíčku, to je Markéta. Pro mě zvláštní barevná kombinace, kde každá z barev je překrásná, ale dohromady na mě působí lehce nepatřičným dojmem. Což je ale jen můj problém, o čemž vypovídá i fakt, že Markéta, stejně jako většina letošních Vatanai novinek, byla během chvíle vyprodaná a ve Vatanai skupině se na ní stojí dlouhá fronta. I když si k té dechberoucí zlaté dokážu představit jinou barvu do páru, rozhodně jí nemůžu upřít nádherné odlesky, kterými oslňuje na slunci, jak můžete posoudit i z našich fotek.


Stejně jako u nejednoho dalšího Vatanai mě ani Markéta barevně za srdce nechytla, ale na plné čáře vyhrává svými vlastnostmi, které se blíží mému šátkovému nebi. Markéty je oproti Speranze do ruky o trochu víc, ale stále je tenká. Obdobně jako malinová „Naděje“ se díky lesklé straně váže sama, ale v úvazu drží pomocí zlatých nopečků hedvábí. Při vázání spolupracuje na jedničku a na ramenou je pohodlná i s desetikilovým Jeníkem. Stejně jako je výjimečná na první pohled, je Markéta zvláštní i na dotek. Popravdě jsem ještě neměla v ruce šátek, který by mi ji dotykovým vjemem z něj připomínal. Pocitově je hutná, jakoby mastná (nevím, jak jinak to popsat) a dokonale chladivá i v teplejších dnech.


Vazbu má odolnou a nenáchlnou na vytahování oček, takže nás v létě doporovázela na nejednom výletě. Oproti ostatním Hortenziím je plochá a postrádá jakoukoliv nadýchanost, což jí činí ještě dokonalejším letním šátkem, který ale najde využití celoročně. Všestranná je i z pohledu nošence, protože zvládne jak malé miminko, tak větší batole. Upřímně, nebýt té barevné kombinace, už na Markétu taky stojím frontu.Za zapůjčení obou šátků děkuji Libušce!

IVET 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.