A-Z - SEZNAM TESTOVACÍCH ŠÁTKŮ A NOSÍTEK,  Loktu She,  RECENZE,  Recenze nosítek

Rostoucí nosítko Loktu She

Vhodnost podle stáří dítěte dle výrobce: od narození do 3 let

Na loktushí šátky pěju ódy snad v každé recenzi, stejně tak na jejich nosicí oblečení, takže je celkem jasné, že jsem si nemohla nechat ujít příležitost vyzkoušet jejich úplnou novinku: rostoucí nosítko. To se ke mně dostalo díky skvělým ženám z Loktu She a úžasné mamince Tee, kterým tímto moc děkuji za příležitost testovat tuhle parádu.

Nosítko pro mě bylo novinkou hned dvojitou, protože je ušité z šátku s nejnovějším stromečkovým loktuvzorem Rise, jenž se ke mně dostal v modrém provedení s hvězdným názvem Vega. Než se tedy vrhnu na samotné nosítko, zastavím se na chvíli u Vegy. Ta je jakožto univerzální bavlňák se střední gramáží (mně se zdál šátek celkem tenký, ale těžko soudit takhle z nosítka) ideální na šití, neboť jde o bytelný, očkuvzdorný kousek v barvě na níž hned tak nějaký flíček nebude vidět. Kromě měkoučké bavlny, která je na dotyk moc příjemná, navíc můžu říct, že nosítko (v podobě šátku mě vzor moc nezaujal), je ze stromečků nádherně minimalistické, přesně jak mám ráda. Univerzální modrobílou kombinaci bych tedy možná vyměnila spíš za hnědou a nebo sladkou růžovou, ve které nosítko vypadá také skvěle…

Konec zdržování a vrhněme se na samotné nosítko. Jde o rostoucí kousek, takže se nevyhneme nějakému tomu nastavování zádové opěrky, které je ovšem naprosto intuitivní, takže i takový odpůrce “štelování” jako jsem já, ho zvládl na první dobrou. V sedu stáhneme klasickou šátkovou šňůrkou, stejně tak za krkem miminka a na výšku Loktu She zvolila stahování pomocí popruhů, esteticky schovaných v tunýlcích. Tyto popruhy si mě získaly tím, že nejsou orientované klasicky vertikálně ale šikmo diagonálně, takže zádovka ani při maximálním stažení tolik neodstává a tam, kde je to třeba, hezky obepíná zádíčka i malých miminek. Celkově jsem pak s polohou nošence, a to jak na dolní tak horní velikostní hranici nosítka, hodně spokojená a musím vyzdvihnout hlavně geniální, mnou velmi oblíbený, dvojitý systém uchycení ramenních popruhů. Ty lze zapnout do spon buď pod zadečkem miminka nebo klasicky po stranách opěrky u větších dětí. Sice jsem odnosila oba naše kluky, ale převážně v šátku a novorozence jsem tedy nikdy do nosítka nedávala. S Maruškou jsme si tak obě odbyly naši premiéru právě s tímto nosítkem. A tedy jsem nadšená, jak snadno lze dosáhnout díky spodním sponám ramenních popruhů krásného podsazení i u těch nejmenších drobečků. Bravo!

Jak jsem nakousla, nosítko jsem pořádně otestovala jak s novorozencem, naší týdenní Maruškou vážící 3,3 kg a měřící 52 cm, tak s velkým batoletem, téměř tříletým Jeníčkem s třinácti kily a velikostí 98. Obecně jsem k rostoucím nosítkům povětšinou dost skeptická, protože navázat nějak pěkně úplného drobečka i pořádného habána do jednoho kousku dle mého přináší často hodně kompromisů buď na jedné nebo na druhé věkové hranici. Loktushí nosítko mě ale velmi mile překvapilo! Z našich fotek je patrné, že i ten novorozence jde do nosítka pěkně nainstalovat, i když nějaké ty “mouchy” bych přece jen našla. Zádová opěrka jde stáhnou opravdu hodně, takže ji při maximálním stažení měla Maruška opravdu od kolínka ke kolínku. Zbylou spodní část opěrky, která je mezi sedem a bederním pásem, jsem tedy zastrčila za bederák tak, aby nepřekážela a kapsa byla menší. V horní části opěrky ovšem bylo té látky přece jen trochu moc (díky tenkému šátku ale nijak přehnaně) a i kdybych pominula volnější boky (opěrka jinak zádíčka podepírala hezky), tak na výšku by Maruška mohla ještě trochu povyrůst, aby měla zádovku opravdu jen ke krčku. Takhle se, zvlášť když si položila hlavičku na mou hruď, v nosítku ještě trošku ztrácela, i když stahovací šňůrka za krkem končila opravdu za krkem. Na své horní hranici velikosti si nosítko vedlo skvěle a náš nohatý Jeník, měřící něco mezi 95 a 100 centimetry, měl v sedu ještě menší rezervu pro růst (z fotek ne tolik patrné kvůli tvarované zádové opěrce) a na výšku mu byla zádovka se schovanýma rukama akorát. Celkově bych tedy řekla, že nosítko bude vhodné od narození do minimálně 3 let věku dítěte (samozřejmě vždy záleží na jeho proporcích), tedy v rozmezí velikostí (56)62 – 104.

A konečně se dostáváme k tomu, co nás na nosítku většinou zajímá nejvíc a to je bederní pás. Hned na úvod k němu musím přiznat, že ten si mě stejně jako ramenní popruhy loktushího nosítka doslova získal, i když hned po vybalení jsem se trošku zděsila jeho podobnosti s bederákem Rischina Flexible, se kterým jsme si do oka vůbec nepadly. Naštěstí ta podobnost je jen v horizontálním prošití bederáků obou nosítek, protože ten u Loktu She si nemůžu vynachválit. Akorát široký (12 cm), tenký, měkký ale pevnější, prostě takový můj nosítkový ideál, který nikde netlačí, přizpůsobí se postavě, ale zároveň se pod vyšší váhou většího nošence neprohýbá (to byl kámen úrazu práve u Rischina). A úplně nejgeniálnější záležitost, za níž musím Loktu Shi vyzdvihnout až do nebes je ta neskutečná variabilita v jeho délce, díky níž sedne každé postavě. Při maximálním stažení se u něj dostaneme na úžasných 55 cm, takže i ty nejdrobnější maminky budou mít možnost jej pevně stáhnout, a zároveň najdeme ve výbavě nosítka dva extendory, jimiž lze bederní pás nastavit skoro až o 40 cm, takže zkrátka nepřijdou ani ženy s kypřejšími tvary a nosící tatínci. Extendory se přidělají úplně jednoduše pouhým navlečením na poutko a na místě drží díky dvěma patentkám na každé straně. Jednoduchost a účelnost. Prostě paráda! Než se přesunu k vychvalování ramenních popruhů, zastavím se ještě u pár vychytávek bederního pásu, z nichž asi nejlepší je možnost utahování popruhu oběma směry, takže lze sponu bederáku umístit tak, aby polohou vyhovovala naprosto každému. Spona je pak klasická se zámečkem, kterou mám osobně nejraději, takže ani zde si nemám, nač stěžovat. Uprostřed bederního pásu najdeme poutko na vložení protispon pro ramenní popruhy při nošení nejmenších miminek. Ty jsou tedy odnímatelné, takže při nošení větších dětí nepřekáží. Když už jsem se dostala k nošení těch nejmenších, nedá mi to, se nezmínit o tom, že při maximálním stažení sedu zádové opěrky se bederní pás začne uprostřed ohýbat, což se ale krásně spraví při jeho stažení kolem pasu a “vystlání” přebytečnou spodní částí opěrky (o které jsem psala výše).

Tak a vrhněme se na ramenní popruhy, jimž, ač jsem se snažila sebevíc, nemám, co vytknout. Prostě pecka a z mé strany naprostá spokojenost. První co vynáší ramenní popruhy loktunosítka na piedestal je jejich ergonomický tvar – nejsou rovné, ale tvarované do oblouku, aby kopírovaly tvar zad nosiče. To dokážu vždycky ocenit a ještě víc to, že v horní částí jsou široké, aby dobře rozkládaly váhu nošence a v dolní části se příjemně zužují, takže netlačí v oblasti podpaží. Stejně jako bederní pás mají měkčí ale pevnou výplň, jsou tenké (ani na svých úzkých ramenou nemám pocit, že mi někdo nasadil místo nosítka záchrannou vestu), ale díky tvaru krásně rozkládají váhu. A pozor! Co do délky jsou stejně úžasně variabilní jako bederní pás. Délku polstrované části jsem změřila na krásných 32 centimetrů, ale díky našití “kojo” přezek se dají stáhnout ještě o kousek víc, takže jsem Jeníka dostala na zádech pěkně vysoko. Na druhou stranu je přechodová látková část mezi polstrováním a zádovkou dost dlouhá, aby se daly popruhy dostatečně prodloužit, byly pohodlné při předním nošení a vyhovovaly i kypřejším postavám. Horní “kojo” přezky se při zadním nošení utahují směrem dopředu a jejich popruh má na konci poutko (stejně tak popruhy na zádové opěrce), takže manipulace s nimi by nemohla být snazší. A to nejlepší na závěr. Ramenní popruhy mají kolejničku! Ta je prostě skvělá, u nosítek ji doslova miluju, takže jsem po právu nadšená i zde. U loktunosítka je navíc pásek, po kterém se kolejnička posouvá, vyroben z reflexního materiálu, takže ta manipulace s ní je opravdu snadná a kolejnička krásně klouže. Několikrát jsem zmínila, že ramenní popruhy lze zapnout bud´ klasicky po stranách zádové opěrky nebo dole pod zadečkem v případě, že chcete nosit malé miminko. K tomu jen dodám, že s popruhy se manipuluje lehce a žádné nepříjemné drhnutí se nekoná. Ode mě tedy získávají ramenní popruhy loktunosítka deset bodů z deseti.

Bohužel nedokážu úplně posoudit pohodlnost nosítka na delších tůrách, protože jsme jej testovali hned po návratu z porodnice. S ani se tří a půl kilovým nošencem je mi pohodlné všechno a třináctikilového Jeníka jsem ponosila vždy jen v tandemu nějakou tu půlhodinku na pomazlení či odpočinek, během níž si má ramena i záda lebedila. Otázkou tedy je, jak by měkký bederák obstál s batoletem při delším nošení…

Abych na nic nezapomněla, podíváme se na závěr ještě k výbavě “navíc”, do níž patří kromě extendorů bederního pásu také kapucka, slintáčky a reflexní prvky. Kapucka má obdélníkový tvar, je tak akorát velká, odnímatelná (připíná se pomocí patentek) a díky gumičkám s poutky snadno přetáhnutelná spícímu dítěti přes hlavu. Nic nového pod sluncem, ale ověřená klasika, jíž dávám sama přednost před jinými typy kapucek. Příjemnou změnou je pak tvar a velikost slintáčků, které při připnutí na ramenní popruhy krásně překrývají i zádovou opěrku, takže nemá malý uslintánek šanci jakkoliv zaneřádit nosítko. Palec nahoru. A poslední částí dnešní do délky lehce vyčerpávající recenze budiž chvála reflexním prvkům, které najdete v podobě nenápadných proužků jak na zádové opěrce tak na ramenních popruzích (prozatím na pásku od kolejničky, ale u finální verze nosítka tuším budou umístěny jinde na ramenních popruzích). Co k nim napsat… Je skvělé vědět, že Loktu She myslí na bezpečnost a zároveň zakomponovala reflexní prvky citlivě tak, aby nenarušovaly celkový jednoduchý vzhled nosítka.

Suma sumárum… S novým rostoucím nosítkem od Loktu She jsem nadmíru spokojená a vcelku jsem vlastně neobjevila nic, co by mi na něm vadilo, protože se mi zkrátka trefilo svým provedením do noty. Je to lehké (řekla bych až vzdušné, na léto jako dělané), pohodlné nosítko, které si u nás doma získalo jak mě coby nosiče, tak naše dva malé nošence, Mařenku a Jeníčka. Hodně mě nadchla hlavně jeho variabilita. Nejen ta v oblasti věku dítěte, které v něm lze nosit, ale také ta, která mu umožňuje přizpůsobit se snad všem typům postav rodiče.

Za zapůjčení ještě jednou převelice děkuji Loktu Shi.

Ivet 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.