A-Z - SEZNAM TESTOVACÍCH ŠÁTKŮ A NOSÍTEK,  Oscha,  RECENZE,  Recenze šátků

Oscha Victoriana Mocha

Složení: 50 % organická česaná bavlna, 50 % tussah hedvábí (Confetti Shantung) Gramáž: 346 gsm

Poslední dobou se vrhám už jen do testování šátků, které mě opravdu zaujmou a také do kousků z dílen mých oblíbených šátkových značek, mezi něž se naprosto zaslouženě řadí i skotská Oscha. Něco málo o ní jsem psala už v recenzi na nádhernou Nano Snowflake s ryze letním složením (odkaz) a dneska doplním své recenzní portfolio o batolecí krásku Victoriana Mocha.

Mocha se ke mně dostala díky české fanskupině Oschy a zanášecímu kolečku, u kterého jsem se vzhledem k blížícímu se porodu celkem odvážně na vlastní přání ocitla na samém začátku. Dostal se ke mně tedy šátek jen párkrát navázaný, párkarát přežehlený a zkraťme to, ne zrovna v top nosícím stavu plně roznošeného kousku. Už z pohledu na složení tvořené polovičním podílem tussah hedvábí a více jak třístovkovou gramáž Mochy mi bylo jasné, že to zanášení nebude jen tak. A nebylo.

Vzhledem k varování majitelky Mochy jsem čekala pořádného drsoně a trošku škrabku, ale strachovala jsem se zbytečně, protože na dotek se mi zdála tahle hnědá Victoriana od samého začátku docela příjemná. Nejspíš tady sehrálo svou roli hlavně jedno z nejluxusnějších druhů hedvábí, tedy Shantung tussah s barevnými nopky (ty představují to Confetti v jeho názvu), které se mimo jiné používá i na výrobu přepychových svatebních šatů. Po krátkém pátrání na internetu jsem se dozvěděla, že Shantung hedvábí by mělo tkaninám, jichž je součástí, dodávat pevnost a nosnost a zároveň je činit měkkými a poddajnými. Měkkost tomuhle šátku rozhodně upřít nemůžu, protože po týdnu intenzivního vázání, vánočkování a žehlení změknul až neskutečně, krásně z něj vylezly ty barevné nopky a celý tak trošku zchlupatěl, že bych jej na první pohled tipovala na nějakého vlňáčka. A co ty zbývající vlastnosti: pevnost, nosnost a poddajnost? První dvě Mochu dokonale vystihují, jen ta poddajnost se jí jaksi vyhla a mě by moc zajímalo, jak bude šátek vypadat na konci zanášecího kolečka.

Téhle Oschenky je na můj vkus už celkem dost do ruky, jak napovídá i samotná gramáž, kterou jsem spočítala na slušně batolecích 346 gsm, ale zároveň má tu typickou plochou oschovskou vazbu, takže to není až taková deka, jak by se mohlo zdát. Rozhodně ale jde o batolecí šátek se vším všudy, kterému bych se s malým miminkem vyhnula obloukem a ocenila bych ho nejdřív až tak v půl roce, možná spíš roce věku nošence. Šátek je to totiž dosti pevný a nepoddajný (minimálně tedy nezanošený), takže vyžaduje zkušenější ruku, která ho v úvazu zkrotí jak se patří. Při dotahování mi Mocha spíše drhla, takže to opravdu chce trochu zabrat a použít svaly k vytvoření pěkného úvazu, který, když se úplně nepodaří, ovšem Mocha vykompenzuje tím, že opravdu hodně odpustí. To by bylo k té pevnosti a (ne)poddajnosti a teď se pojďme podívat na nosnost. Tak tou Mocha oplývá v až neskutečné míře, neboť doslova levou zadní zvládla našeho devatenáctikilového Vilémka a to jen ve dvouvrstvém úvazu. Pravda, v pokročilém těhotenství už ho vydržím nosit maximálně dvacet minut, ale ani za tu dobu jsem o váze našeho obříka neměla na ramenou ani potuchy.

Mocha nabízí úžasné pohodlí, které ocení všichni rodiče baculatých miminek, batolat a dětí asi tak až do školy. Naopak při vázání drobnějšího Jeníka a těhotenského břicha se projevovala nepoddajnost šátku, která mě dost odrazovala, takže tam jsem tu nosnost až tolik neocenila. Co do vlastností mě Mocha až tolik neoslovila, což tedy není vzhledem k nezanošenosti tohoto konkrétního šátku ani moc překvapivé, ale vzhledově je milým překvapením. Victoriana jako vzor mě totiž nikdy moc nebrala a v hnědém provedení mě podle fotek vzhledově příliš nelákala. Dokonce mi spíš tak trochu připomínala koberec, takový ten starý, co mívaly babičky v obýváku. Musím ale uznat, že naživo je to docela jiná písnička. Minimálně ten vzor bych v odlišném barevném provedení určitě snesla. Péče o Mochu je až na nutnost ručního praní snem každé nosičky, neboť se i nezanošená ani trošku nemačká a díky hutné vazbě je absolutně nenáchylná na vytahování oček.

Za možnost vyzkoušet další Oschu moc děkuji Verče.

IVET 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.