Oscha,  RECENZE,  Recenze šátků

OSCHA NANO SNOWFLAKES

Složení: 43 % konopí, 40 % organická česaná bavlna, 17 % organický len
Gramáž: 262 gsm

Skotská Oscha se na nosicím trhu pohybuje již deset let a za tu dobu získala mezi nosičkami pověst výrobce nabízejícího velmi kvalitní a hlavně designově dokonalé šátky. Nádherné přechody barev na jejich šátcích jsou již legendární, stejně tak mnohé z jejich téměř dvou set vydaných vzorů. Mezi ty nejslavnější patří hvězdná obloha Starry Night, květy růží Roses, lišky Zorro či minimalistický Matrix. Oscha si velkou oblibu získala i u fanoušků Pána Prstenů a Hobita a to díky kolekci se středozemní tématikou, do které se řadí nezapomenutelné vzory Legend of Frodo, Misty Mountains, Evenstar, Antients of Gondor a mnoho dalších. I já, jako Tolkienova fanynka, jsem měla doma více jak rok úchvatný kousek s trpasličími runami Moria Crystal v luxusním trojpříměsovém složení. Z příměsí to Oscha opravdu umí s hedvabím, hlavně tedy tussahovým (u nich nazýváno jako divoké hedvábí, wild silk) či lnem a konopím. A právě poslední dvě zmíněné jsou i v šátku s méně známým vzorem Nano, letním složením, ale přímo zimním názvem Snowflake, tedy sněhová vločka.


Snowflake jsem vzhledem ke složení pořizovala na léto a naše plánované výlety, kde jsem počítala s tím, že více jak nadpoloviční podíl konopí a lnu nás v parnu skvěle ochladí. Chladivý je ale šátek hned na pohled, protože vzor i barvy skvěle odpovídají jeho zimnímu názvu a celý působí jako z pohádky o Sněhové královně. Oscha se pyšní propracovanými vzory, mezi které bezesporu patří i Nano se svou podobou krystalové mřížky, připomínající opravdové sněhové vločky. Vyhlášené oschí přechody barev od bílé, přes ledově modrou až k tmavě modré tento dojem jen umocňují a Snowflake je opravdu nádherným sněhovým kouskem.


Komu už nějaká Oscha prošla rukama, bude vědět, že jsou to ve valné většině ploché šátky (někdo s nadsázkou říká prostěradla) a ani Snowflake se v tomto ohledu nijak neliší. Šátek je to tenký a pocitově placatý, asi nejpevnější jaký se mi dostal do ruky. Při vázání, ani v úvazu téměř nepruží, takže vyžaduje opravdu pečlivé dotahování, aby obepínal miminko tak, jak má a nikde netlačil. Z tohoto důvodu bych ho určitě nedoporučila nezkušené mamince, kterou by mohl při vázání trochu potrápit. Zkušená nosička si s ním ale hravě poradí i s novorozencem, na kterého je díky své tenkosti jako dělaný. U lněných šátků jsem zvyklá, že často kloužou jako namydlený blesk, ale zde je len v kombinaci s konopím a šátek při vázání spíše drhne a v úvazu s lehčím dítětem stačí zakončení na jeden uzel.


Snowflake je neskutečně nosný kousek, který ale neodpustí nedokonale dotažený úvaz a pak se umí s těžkým dítkem nepříjemně zaříznout do ramen. Tomu, kdo naváže pečlivě, se ale odmění úžasnou nosností, která jej spolu s tenkostí, činí perfektním šátkem na celé nosící období, opravdu od novorozence až po velké děti. Jen škoda, že náš Vilémek je, co se týče tenkých šátků trochu mrmla, protože ho už často při jeho váze sedmnácti kil řežou pod koleny. Lehčí desetikilový Jeník si ale zatím nestěžuje a v Snowflake se nosí rád, hlavně v létě, kdy oba oceníme jeho chladivé složení.


Konopí a len mohou být někomu na holou kůži nepříjemné a škrábat, s čímž já problém nemám a v případě tohoto již dokonale zanošeného šátku si ani nedokážu představit, že by mohl být někomu nepříjemný. To může být dáno i tím, že obě vlákna v Snowflake postrádají typické lněné a konopné nerovnosti jako jsou nopky, ztluštěniny a další nepravidelnosti ve vazbě, které bývají hrubší na dotek. V čem je ale šátek typickým zástupcem konopáčků, je jeho velká mačkavost, takže pokud nemáte rádi žehlení, není to zrovna šátek pro vás. Další charakteristickou vlastností konopných a lněných šátků je, že vyžadují po vyprání zanášení, aby znovu změkly. Snowflake se z tohoto hlediska chová stejně a po vyprání trvá zhruba týden intenzivního nošení, než se s ním dá rozumně pracovat. Na druhou stranu v tomto šátku získáte skvělého letního parťáka, který je navíc absolutně nenáchylný na vytahování oček (za třičtvrtě roku se mi nepodařilo na něm žádné udělat) a na túrách se v něm nosí jedna báseň.

IVET 🙂

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.