Omnifera,  RECENZE,  Recenze šátků

OMNIFERA SKYFALL VEGA

Hvězdy začaly z Omnifera nebe padat v roce 2017, kdy se v listopadu objevila první Bright Night a v prosinci se na zem snesla modrobílá hvězda betlémská (Star of Bethlehem). V dalším roce přibyl nový pohádkově blankytný blend Fairytale, následovala modrá Vega, jemná Vanilla, červená hvězda Antares a celou kolekci uzavřela černobílá Midnight, složením totožná s vanilkou.


Jak je známo, Omnifera, průkopník HE nošení v našich končinách, představuje eticky vyrobené šátky v moderním minimalistickém designu, její vzory do určité míry odráží i původní zaměření zakladatelky Jany Kráčmarové a design tedy bývá často promyšlený. Stejně jako u vzoru Inception, i u Skyfall se jedná o tzv. Quadruplex design, což znamená, že šátek „nemá“ rub a líc a horní a dolní lem – je tedy jen na vás, zda budou v případě Skyfall padat hvězdy dolů, nebo se budou jen dole kupit a v jakém barevném provedení.


Design Vegy pracuje s šedou melange a krásnou modrou, které spolu vytváří pěkný kontrast, zároveň ale působí decentně a elegantně. Nejen že se šedá hodí ke každému outfitu, melange má navíc velkou výhodu v tom, že na cípech není vůbec poznat, pokud je někde trochu vyválíte. A poslední bod ke vzhledu – nopky. Někteří je milují, někteří je neregistrují, někteří jim nerozumí. Já patřím do té první skupiny, a proto si krásné lněné nopečky na šátku užívám. Sem tam můžete na šátku najít i výraznější nitky, linie, malé nepravidelnosti ve vazbě, ale to dle mého jen přidává na jedinečnosti každému jednotlivému kousku.


Šátky jsou sice krásný doplněk, všechny ale taky chceme, aby byly pro nás i funkční. Vega (stejně jako její červená sestra Antares) obsahuje mimo egyptskou bavlnu také len. Jak známo, len přidává šátku na nosnosti a jinak tomu není ani u Vegy, nebude to sice šátek na slony, ale nenechte se zmást gramáží – výrobce doporučuje pro nižší a střední váhové kategorie, vzhledem ke gramáží bych nejspíš souhlasila. K nám se dostal ve chvíli, kdy měl syn 4 měsíce a necelých 7 kilo a od té doby byl v permanentním zápřahu, aktuálně tedy 17m a 10 kg. U nás se objevil jen jednou navázaný a musím uznat, že ze začátku byl trošku tužší, což lněné šátky bývají, ale hezky jsme ho roznosili a už bych se ho nebála vzít ani na malé mimi. Vzhledem k tomu, že se (pro Omniferu typicky) jedná o limitky, pochybuji, že se teď někomu do ruky dostane nenošený, a proto pokud po něm vaše srdce někdy zatouží, nebála bych se ho někde ulovit. Co se týče horní hranice, Vega nosila už i 13 kg a bez problému, i když myslím, že to byl vícevrstvý úvaz. Na těžké váhy to nejspíš nebude úplně ono, ale to záleží i na zvyklostech a citlivosti ramen nosičky.


S šátkem se dobře pracuje, neklouže, lehce pruží a v úvazu hezky drží. Jak už jsem naznačila, jedná se spíše o tenčí šátek, proto úplně nedoporučuji milovníkům dek(k). Do ruky ho není tolik, což usnadňuje vázání, kdo chce použít kroužky, stačí mu i velikost M. Šátek je lehoučký, díky lnu a vazbě krásně vzdušný. Výborně odvádí vlhkost a z toho důvodu (a vzhledem k vzdušnosti a lehkosti) ho vidím jako ideál na léto, nicméně u nás byl v zápřehu po celý rok, nejvíce asi v zimě, kdy jsem ho opravdu nosila každý den a byli jsme taktéž spokojeni. Vazba má ale jednu nevýhodu, a tou je náchylnost na očka – ty mají sem tam tendenci se dělat, na druhou stranu jdou ale krásně lehce zatáhnout zpět. Víc bych mu vytkla sklady, na které je potřeba si dát trochu pozor. Šátek sice můžete s klidem hodit do pračky (s odpovídajícím přípravkem na odpovídající program samozřejmě), sušení je ale lepší na rovno a rozhodně budete muset vytáhnout žehličku. Tak jako u všech lněných šátků, sklady se objeví po každém nošení, po odložení je potřeba šátek nechat vyvěsit a trochu porovnat, uhladit (třeba přes opěradlo gauče), jednou za čas a po každém praní vyžehlit, nejlépe s párou, to má len rád.


Co víc říct, Vega u nás strávila už více než rok a ačkoli půjde brzy do světa, je to hlavně kvůli mému rozmaru a měnícím se preferencím.

MÍŠA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.