Kokon,  RECENZE,  Recenze nosítek

NOSÍTKO KOKON

Nosítka Kokon pochází z ruské firmy GuslenokTM a pod jménem Kokon je tedy ve světě budete hledat těžko. Dováží se k nám už od roku 2015 a oblibu si zde získala především svou variabilitou, neobvyklou konstrukcí, zajímavými vychytávkami typu větrací kapsa, ale také nižší cenou (většina typů stojí kolem dvou tisíc).


Na jednu stranu není divu, nosítka nejsou šita ze šátků, jedná se o nosítka látková kombinující bavlnu s potiskem a bavlnu a len v podšívce, na druhou stranu se výrobce pyšní celou řadou atestů a dlouhou „výdrží“ nosítka.


Co se týče velikosti, Kokon nabízí vcelku velkorysé rozpětí. My jsme testovali s nošencem starým 18 měsíců, s váhou 10,5 kg a nosícím velikost 86/92. Zádovou opěrku jsem tedy měla povolenou na maximum, a ještě pěkně vycházela ke krku. U starších dětí, jak je známo, už není potřeba taková opora, nošenci sami spíše vytahují ruce, takže věřím, že tak, aby byla dostačující (tedy po lopatky), ještě dlouho vydrží. Naopak pro menší děti se výška reguluje přezkou dole u bederního pásu (což je změna oproti tkaničkám na boku nebo přezkám u ramenních popruhů u jiných nosítek), zádovka se dá hezky stáhnout po celé délce. Navíc se dá případně použít i jištění krku pomocí kapucky, pokud zvědavec v nosítku neprotestuje 🙂Sed se u Kokonu reguluje (ne)použitím rozšiřovačů. Ty jsou pružné, u malých miminek je provlečete pod nožky (takže jsou mezi vámi a nošencem), u větších dětí přirozeně rozšiřují sed. Oproti Aloe, které s rozšiřovači sedu také pracuje, jsou ale více promyšlené svou pružností, nejde tedy jen o vyklopení či zaklopení jako u Aloe, kde tedy rozšiřovač zůstane pod nohou dítěte. S mým nošencem už bylo na místě rozšiřovače použít (hranici použití bych viděla asi kolem velikosti 74/80 a díky rozšiřovačům nosítko jistě ještě delší dobu vydrží, i když vel. 104 mi přijde přeci jen poměrně velkorysá.


Nosítko je testované až na zátěž 29 kg (přezky dokonce do 150 kg), nicméně takovou zátěž bych v nosítku už opravdu nechtěla. Ale nepředbíhejme.


Musím říct, že mé první dojmy byly trochu rozpačité. Když jsem nosítko vybalila, malinko mě zarazilo množství přezek, spon, úchytek a dalších, takže jako první jsem si vyhledala videonávod, jak vlastně na něj. Krok první, bederní pás. U Kokonu se bederní pás stahuje pomocí zkracovačů přímo na bederáku a sponu tedy posunujete v kruhu. Výhodou je, že bederák taky dokážete nastavit až na obvod cca 150 cm, na druhou stranu se dá ale i dobře stáhnout, což jsem ocenila hlavně při nošení na zádech, ačkoli hubenějším nosičkám (a nosičům) ale zbude poměrně velký kus popruhu. Ten se sice dá schovat pod látkové poutko, ale přiznám se, že mě ten přebytek trochu rozčiloval a zakládání mi nepřišlo zcela praktické (já preferuji hezky srolovat a gumičku na to).


Jak jsem avizovala, zádovou opěrku jsme upravit nepotřebovali, ovšem nanečisto mi to šlo celkem lehce. Pak přišel na řadu sed a tady jsem opět trochu bojovala. S mým dlouhonohým nošencem už přišly na řadu rozšiřovače, které, narozdíl od např. Aloe, u Kokonu více pruží, ale docela špatně se mi to tam vše rovnalo a návaznost na samotný sed mi nepřišla úplně optimální. Na druhou stranu rozšiřovače zůstávají výš a nožky přizvedávají, čímž vylepšují pozici nošence, navíc jsou příjemně měkké a polstrované.


A pak už přišel jen boj s ramenními popruhy, respektive s utažením přezek. Kokon bohužel nedisponuje obousměrnými sponami a je tedy potřeba vše dotáhnout směrem dozadu, s čímž já osobně tedy zápasím velmi. Zkoušeli jsme nosit s křížením i bez a obojí je pro mě stejně pohodlné na nošení, ale stejné peklo na dotažení, při křížení se mi taky trochu hůř rovnaly popruhy na zádech. O něco lepší je dotahování u nošení na zádech.


Co se týče komfortu nošení, ramenní popruhy jsou krásně široké a ačkoli nejsou příliš polstrované, jsou velmi pohodlné. Odzkoušela jsem jak křížení, tak jsme zkusili i bez křížení a obojí byla lahoda. O něco hůř bych hodnotila nošení na zádech, kdy se sice dalo dobře dotáhnout, ale jak jsou popruhy široké, po chvíli jsem měla pocit, že mi sjíždí z ramen, ostatně jako u všech nosítek se širokými popruhy. Na druhou stranu se dá nošenec dostat opravdu vysoko, což je pro mě při nošení na zádech stěžejní. Bederní pás je také příjemně široký a poměrně měkký, což může být trochu kámen úrazu. V tuto chvíli jsme s nošencem 10,5 kg zvládli i delší cca hodinovou procházku, ale ke konci už to nebylo tolik pohodlné a obavám se, že se zvyšující vahou už to nebude úplně ono, přeci jen bederní pás není čistě „batolecí“Kokon je za mě fajn nosítko na léto. Jednak má skvělou kombinaci materiálů bavlna a antimikrobiální bavlna/len v podšívce, což je na léto paráda, ale zároveň nenáročné na údržbu, jednak má samozřejmě větrací kapsu. Ta i po odklopení zůstává esteticky nerušivá, na rozdíl od jiných nosítek, kde na vás vykoukne síťovina. No a „límec“ na zarolovanou kapucku se dá v létě použít i na lehké stínění krku menšího nošence.


Na Kokonu se mi líbí spousta detailů, oceňuji sundavací kapucku, která se přidělává na patentky, dá se zarolovat pod „límec“ a po přidělání se ještě jistí na boku. Sama o sobě je velmi variabilní, dá se krásně stáhnout jak na výšku, tak na šířku a líbí se mi i přidělání na spony. U menších dětí lze pak využít i jako opora krku.


Velmi oceňuji oboustranně stahovatelnou zádovou/hrudní sponu. U větrací kapsy se mi líbí i to, jak se dá hezky elegantně zarolovat, stejně tak jako můžete srolovat i celé nosítko, když zrovna nemá svého nošence. K nosítku v klasické verzi jsou i slintáčky, ty jsou klasické „krátké“ a barevně ladí k designu nosítka.Poslední bod, zpracování a design. Je vidět, že výrobci nad nosítkem opravdu přemýšleli, což se odráží v kvalitním zpracování. Na to, že je nosítko látkové, tak je příjemně měkké a oproti šátkovým zas nabízí jiné výhody, např. větrací kapsu.


Design byl důvodem, proč mne Kokony dlouho míjely, nicméně to je věc individuální a co neosloví mne, může oslovit někoho jiného a vzhledem k oblibě tomu tak je. Navíc Kokon nabízí i výrobu na přání klienta s přizpůsobením vzorů dle přání zákazníka. Tohle konkrétní testovací nosítko zlákalo i mne a musím říct, že design je opravdu povedený.


Suma sumárum
– nosítko je opravdu promyšlené, velmi jednoduché na nastavení ačkoli se jedná o nosítko rostoucí. Body plus za mě za vychytávky a dostatečně vysoké nošení na zádech, body mínus za nešťastné dotahování a bederní pás se zvyšující se váhou nošence (což ale může být individuální). Ramenní popruhy jak u kterého způsobu nošení a jak u které postavy, stejně jako design, který je velmi individuální věcí.

MÍŠA 🙂

Děkujeme za možnost testovat https://www.kokon-nositka.cz/ a Helence z Nosící Česko – Slovensko

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.