Lesia,  RECENZE,  Recenze šátků

Lesia Tayanna Aire a Lesia Tayanna Lume

Pro ty, kdo neznáte značku Lesia, tak jde o velmi zajímavého českého výrobce šátků na nošení dětí, ergonomických nosítek, nosicího oblečení a originálních doplňků ze šátkoviny. Za Lesii stojí jeden odhodlaný muž se svojí ženou. Rodiče, kteří chtěli nosit své dítě u srdce. Mužova žena mu chtěla splnit přání, místo kočárku koupila šátek a naučila se tedy vázat své děťátko. Stala se lektorkou nošení a získané informace předávala dál. Při narození druhého děťátka, dcery, si rodiče posteskli, že na trhu není žádný šátek tak jedinečným, jak jedinečná jejich dcera je. Po dlouhém procesu shánění informací a navrácení do dětských let při zkoumání různých přízí vznikl šátek. Šátek, ve kterém nosil hrdý muž svoji dceru, šátek se jménem Charlotte.


My se ale dnes podíváme na šátky s názvem Tayanna a to konkrétně na model Lume a Aire. Na šátek Tayanna Aire už jednu recenzi máme, najdete ji zde 👉http://satkopsani.cz/recenze/lesia-tayanna-aire/. V tomto článku najdete srovnání dvou na pohled podobných a přitom velmi rozdílných kousků z dílny Lesia.


Na šátcích najdeme vyobrazenou indiánku v barvách jemné béžové, různé odstíny pudrové až do fialova a na druhém šátku Tayana Aire, který je o něco tmavší, i potom odstíny hnědé. Vzor Tayanna je limitovanou edicí, kterou Lesia vydala ve spolupráci se Shivana Art. Za Shivana Art stojí Martina Ševčíková, která o sobě říká, že je malující milující mámou. Její tvorbu charakterizují ženy plné bezpodmínečné lásky, matky, ochránkyně, bohyně.. zvířata, která zpestřují náš svět a příroda, jež nás ukotvuje zpět do svého středu. Sama o sobě na svém webu píše:

„Vše začalo tím, že jsem nebyla schopna nikomu své čerstvě narozené dítě dát a ani jej pořádně odložit, tak jsem jej všude nosila a tím začala má vášeň k šátkům. Měla jsem obrovské štěstí na lidi, kteří mi ukázali cestu pečující, laskavé mámy, jež bezmezně miluje a já je tak přirozeně následovala. Mezi mnou a synem vzniklo tak neuvěřitelně silné pouto, že se stalo spuštěčem ohromného přívalu kreativity spojené s mateřstvím. Jakmile se mi po roce synova života jen maličko vytvořil prostor pro sebe, začala jsem malovat, ilustrovat a navrhovat šátky. To vše mi bylo umožněno jen díky milující rodině a manželovi, který je k nezaplacení. Tak vznikla cesta Shivany, malující, milující mámy.“Martina kromě návrhů pro značku Lesia také vytvořila několik návrhů pro českou značku šátků na nošení Dekka, konkrétně se jedná o vzor Petal Inka, Metod a Bara.Lesia Tayanna Lume
Složení: 85% česaná bavlna, 15% bambus
Gramáž: 220gsm

Lesia Tayanna Lume je tenký bambusáček, který je díky své gramáži vhodný i pro ta nejmenší miminka. Šátek je opravdu velmi tenký a právě díky tomu bude skvělou volbou na léto. Já šátek testovala s ročním batoletem a velmi mě zajímalo, jak šátek s tak nízkou gramáží obstojí při nošení vyšší váhy, než je 10kg.


Tayanna Lume rozhodně není nadýchaný obláček. Je to pevný a plochý kousek, který se ale při pečlivém vázání krásně přizpůsobí a zvládne i větší dítě. Vazba je hustá a nenáchylná na očka, což je dalším bonusem pro začínající maminky, které se pro šátek rozhodnou po porodu, protože na novorozence je Tayanna Lume opravdu jako dělaná. Kromě toho je šátek i příjemně hladký, což zaručuje ideální vlastnosti při vázání.


Velmi dobře se dotahuje a to i při vázání do vícevrstých úvazů na záda, které zvyšují nosnost. Do ruky je ho maličko, určitě bych ho označila za tenký šátek. To je další plus pro maminky, které se vázat teprve učí. Já osobně mám radši šátky, kterých je do ruky o něco víc a jsou nadýchanější, ale Tayanna Lume pro mě byla velkým překvapením. Pracuje se s ní skvěle, i přes doporučovanou nosnost 10kg šátek unese mnohem více, což ale záleží na tom, jak citlivá máte ramena.


Při pečlivém vázání jsem ale na rozdíl od ostatních testujících nezaznamenala žádné řezání ani nepohodlí. Šátek si dokážu představit i na poponesení většího dítěte. Je totiž skvěle skladný i do kabelky, ale prasoúvazy rozhodně neodpustí.Lesia Tayanna Aire
Složení:55% česaná bavlna, 30% viskóza, 15%len,
Gramáž: 320 gsm

Na první pohled se může zdát, že je to úplně stejný šátek, ale opak je pravdou. Aire už je spíše batolecí kousek. Tlustý sice rozhodně není, ale vazba je tentokrát mnohem hutnější, což je patrné i z gramáže. Příměs viskózy a lnu navíc zaručuje mnohem vyšší nosnost a tak moje očekávání bylo tentokrát ještě o chlup vyšší, než před zkoušením Lume. Abych pravdu řekla, byla jsem maličko překvapená a to bohužel negativně. Aire, narozdíl od Lume, mi přišla jako prkno. Nepoddajny a tuhý šátek, nicméně dobře víme, že šátkové vlastnosti se mění s každým navázáním a zanášením, takže toto nemusí být konečný stav. Pravdou ovšem zůstává to, že Aire, aby změkla, potřebuje hodně nosící lásky a péče. Vzhledem k tomu se mi s ní nepracovalo úplně nejlépe, ale měla jsem tu čest zkusit i méně mi vyhovující šátky.


Když se podíváte na gramáž a složení Lume vs Aire, musí být ihned jasné, která z nich bude nosnější a u Aire je její gramáž rozhodně odpovídající hodnota. Nosná je opravdu velmi a s mým batoletem neměla sebemenší problém. Věřím, že po pořádném zanošení budou ramena jako v nebíčku, protože už nyní jsem prcka v jedné vrstvě skoro necítila. Chybělo mi jen maličko měkkosti, to jsou ale pouze mé osobní preference.


Právě i díky gramáži je Aire o něco více do ruky, než Lume, ale není to žádná deka. Řekla bych tak středně silný šátek, ač se to na první pohled nezdá. Vazba je stejně hutná a tak nenáchylná na očka, což nahání Aire plusové body.


Kdybych si měla vybrat mezi těmito dvěma šátky, rozhodně by bylo rozhodování těžké, protože Aire i Lume jsou opravdu podobné pouze vzhledem. Aire je lepší pro batolata, Lume je zase příjemně skladný kousek, jak už jsem psala výše. Pokud bych měla zvolit jen jeden, vybrala bych Lume a maličko oželila nosnost, protože mi zkrátka sedla lépe a to jak vzhledem, tak i svými vlastnostmi.Marika 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.