Jožánek,  RECENZE,  Recenze šátků

JOŽÁNEK OKO INDIÁNA A MINT SOVY

Složení: 100 % bavlna
Gramáž: 315 gsm po praní, cca 300 gsm v roznošeném stavu

Jožánek, český výrobce převážně mateřského oblečení a nosítek, se na našem webu už objevil v podobě recenze na kojicí a nosicí oblečení , ve které jste si také mohli přečíst malé seznámení s touto značkou pohybující se na tuzemském trhu už od roku 2008. Dnes se proto vrhneme rovnou na recenzované šátky. Ano, čtete správně! Jožánek se za posledních třináct let postupně rozrůstal o další a další produkty pro děti a maminky a nyní přichází s další novinkou a to bavlněnými šátky na nošení dětí. Nám se podařilo jako jedněm z prvních ulovit na testování hned dva krásné kousky, cihlové Oko Indiána a Sovy v mint barvě.


Jožánek Oko Indiána

Šátek ze 100% bavlny není na webu Jožánek.cz ještě vůbec k prodeji, tudíž bylo toto testování opravdu exkluzivní. Netušila jsem, do čeho jdu, nikde na něj nenajdete žádné reference. Testovala jsem s nošencem, který má skoro 13kg.


Pojďme se nejdříve podívat na vzhled. Název „Oko indiána“ nám již patřičně naznačuje, jaký vzor na šátku najdeme a abych byla upřímná, vůbec to není můj šálek kávy. Na fotkách mě ale zaujala krásná cihlová barva v kombinaci s tmavší béžovou. Šátek se celý nádherně leskne a na první pohled se zdálo, že bude dost klouzat. Vazba je totiž relativně pevná a hladká. Kvůli vzoru je pro mě šátek moc velkou divočinou, ale vlastnosti zde převyšují vzhled, což je nejdůležitější.


Tento kousek bych označila za batolecí šátek. Do ruky ho zas tak moc není, ale vazba je opravdu hutná, což se na druhou stranu zase podepisuje na nosnosti a Oko indiána bez problémů uneslo v jedné vrstvě i mého sloníka.

Vzhledem k tomu, že je šátek ze 100% bavlny a pocitovou gramáž má zhruba 300gsm, není to ten nejměkčí ani nejmazlivější hadr, který jsem kdy v ruce měla. K mému překvapení ale nebyl úplně tuhý ani po prvním praní a stačilo párkrát navázat, aby se s ním pracovalo moc hezky.


Šátek se skvěle utahoval, v úvazu se nepovoloval ani neprověšoval a pozor, držel na jednom uzlu, což oceňuji hlavně teď v zimě. Zakončení na dva uzle totiž pod nosící bundou moc komfortní není. Díky gramáži také odpustí tzv. prasácký úvaz. I při uspěchaném vázání a chybách je stále dost pohodlný.


Vazba jak jsem již zmínila je opravdu pevná. Šátek vůbec nepruží a není nachylný na vytahování oček. Navíc je total easy care a díky složení ho s klidem můžete vyprat v pračce.


Na malé miminko to ale ten ideální kousek nebude. Já osobně bych ho zkušenějším maminkám doporučila zhruba od čtyř měsíců, těm ostatním nejdříve od půl roku miminka. Za to ale šátek pak vydrží opravdu dlouho, nebála bych se do něj navázat ani dvouleté dítko ve vícevrstvém úvazu a jako bonus z něj před koncem nosícího období můžete nechat ušít například onbuhimo.Marika. Jožánek Sovy MintŽe Jožánek přišel s novými designy nosítek jsem zaregistrovala před pár měsíci, ale vůbec mě nenapadlo, že se pustí i do samostatného prodeje šátků, z nichž jsou šitá. Samozřejmě jsem na jejich šátek byla hodně zvědavá a popravdě od něj nic nečekala, lépe řečeno jsem čekala, že to bude klasický tužší bavlňák vyšší gramáže vhodný právě tak na šití nosítek, ale musím říct, že mě velmi mile překvapil.


Na první pohled mě soví vzor nijak nezaujal, ale zato ty barvy! Krásná a jemná kombinace béžové a mentolové je jako dělaná pro nás a za ní tedy šátek získává deset bodů z deseti. Jednoduše ach, ach, nemůžu se na ty barvy vynadívat. Mého vybíravého nošence naopak zaujal roztomilý vzor soviček a celou dobu, co u nás šátek byl jsem nesměla vázat do jiného, takže u malých milovníků zvířátek s ním určitě zabodujete. I já si na vzor postupně zvykla a nakonec se mi ti noční opeřenci zalíbily natolik, že bych jim ve svém komínku, i díky přenádherné barvě, určitě místo udělala. Sovy totiž jako vzor působí decentně, vůbec nehrají na infantilní notu, takže ani já, odpůrce dětských zvířecích motivů, nemám pocit, že jsem zabalená v Disneyho pohádce. Barvy a vzor jsou dokonale sladěné do jemného nevtíravě krásného celku, který si mě ve finále opravdu získal.


Jak jsem psala výše, byla jsem připravená na tužší šátek s vyšší gramáží a tato má očekávání se naplnila jen z části. Sovy mají těsně po vyprání gramáž něco málo přes 300 gsm, čemuž odpovídá i to, kolik je šátku pocitově do ruky, tedy horní hranice středně silného šátku.


V čem jsem se však mýlila je dotykový vjem z šátku a jeho spolupráce při vázání, protože, ač se ke mně Sovy dostaly jako nepraný loomstate kousek, byly od začátku měkké a příjemné na dotek s jemným leskem. Poddajnost s jakou se šátek vázal bych u nového celobavlněného kousku s touto gramáží ani nepředvídala a opravdu mile mě překvapila. Hladký na dotek se šátek při vázání choval vzorně, klouzal kdy bylo třeba a zároveň držel po zavázání, aniž by povoloval. V úvazu pak na ramenou téměř nepružil, což mám ráda a odnesl i našeho desetikilového Jeníka s největším pohodlí. Ani sedmnácti kil Vilémka se nezalekl a ve vícevrstvém úvazu typu dvojitého hammocku si má ramena na kratší ponošení ani s takovou zátěží nestěžovala.


Třešničkou na dortu je snad jen naprosto nenáchylná vazba, u které se nemusíte bát častého zatahování oček. Suma sumárum, Sovy předčily má očekávání a označila bych je za spíše batolecí kousek, který najde využití od miminek starších zhruba tří měsíců klidně až do konce nosícího období.

Ivet

Za možnost otestovat tyto nádherné šátky děkujeme značce JOŽÁNEK !

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.