Jožánek,  RECENZE,  Recenze nosítek

Jožánek Jonáš NEW

Vhodnost podle výšky dítěte dle výrobce: 62 – 98 (od 1 měsíce do 3 let)

Recenze na různé produkty české firmy Jožánek se u nás na webu už objevily a to jak na oblečení tak na novinku v podobě šátků na nošení dětí. Dnes se zaměříme na jejich nosítka a to konkrétně rostoucího Jonáše ve verzi NEW. Pro mě je to první setkání s jožánkovským nosítkem, takže nemůžu posoudit, k jakým změnám na nosítku došlo, ale ráda vám zprostředkuji své dojmy z něj.


První, co mě po vybalení z krabice zaujalo, byl nový design šátku, ze kterého je nosítko šité. Sovami jsem se mohla kochat už na šátku od Jožánka a můžu říct, že jako vzor se mi celkem líbí a našeho Jeníka přímo okouzlily, což je jistě u vybíravého batolete, které si určuje, v čem se bude nosit, velkou výhodou. Šátek Sovy v nádherné mint barvě jsem si nakonec po testování opravdu zamilovala, ale bordó variantu na nosítku bych doma mít nemusela, což je čistě subjektivní záležitost odpůrkyně červené barvy. Jinak je šátek a celkově i nosítko měkké a moc příjemné na dotek.


Další věcí, které jsem si nejen já hned zkraje všimla, je váha Jonáše. Nosítko je celkem těžké, což si vysvětluji jak vyšší gramáží šátku (kolem 300 gsm), tak štědrým polstrováním ramenních popruhů i bederního pásu a velkou spoustou šňůrek a popruhů. Ano, Jonáš má hned několik úrovní nastavení a to z pohledu nošence i nosiče a celkově je na něm opravdu hodně všech možných šňůrek, tkaniček a popruhů, které mohou začínající nosičky po první obhlídce nosítka trochu vyděsit. Osobně dávám přednost jednovelikostním nosítkům s jednosušším designem, takže jsem zpočátku nebyla příliš nadšená, ale čím víc jsem v nosítku nosila, tím víc jsem chápala, proč tam všechny ty možnosti nastavení výrobce umístil a nakonec jsem si na ně i celkem zvykla.


Regulace zádové opěrky je možná hned v několika úrovních a pomocí různých systémů. Na šířku mezi nohama a u krčku dítěte se stahuje pomocí šátkových šňůrek, které jsou relativně široké, takže se s nimi u nového nosítka pracovalo trochu ztuha (věřím, že během nošení se to postupně poddá). Na výšku se pak zádový panel nastavuje pomocí klasických černých popruhů, netypicky v šátkových tunýlcích, se kterými jsem neměla nejmenší problém. Co pro mě bylo novinkou, kterou z jiných nosítek neznám, je boční stahování nejen v oblasti zad ale i nožiček v místě vyztužení zádové opěrky u kolínek, díky němuž jsem v kombinaci s černým popruhem docílila dokonalé polohy Jeníka v nosítku. Za to výrobci opravdu tleskám, protože takové M pozice nožiček a zakulacení zad jsem v nosítku už hodně dlouho nedosáhla a Jonášovi tak možná odpustím i ty šňůrky navíc.


Vhodnost nosítka výrobce uvádí od 1 měsíce věku do 3 let, konkrétně od velikosti 62 do 98. Já jej testovala s dvacetiměsíčním Jeníkem s deseti kily a 85 cm (vel. 92). Nosítko měl Jeník ještě trochu stažené, takže s horní hranicí výrobci věřím a i to dítko s velikostí 98 si v něm představit dokážu. Malé miminko jsem osobně nevyzkoušela, ale podle ohlasů z testování ve skupině se zdá, že u dětí s velikostí pod 68 maminky bojovaly s přemírou látky v oblasti nožiček, takže bych vhodnost nosítka viděla až zhruba od 3 měsíců. Většího množství šátku v oblasti nožiček jsem si všimla i já, když jsem se snažila zádovou opěrku maximálně stáhnout, ale jak říkám, osobní zkušenost s malým miminkem bohužel nemám.


Jak už jsem nakousla výše, na polstrování bederního pásu ani ramenních popruhů Jožánek nešetřil a výsledkem je pak pevný ale relativně měkký, více polstrovaný bederák. Ten v kombinaci s podobnými ramenními popruhy na mě zpočátku působil mohutně a celkově jsem měla pocit, že se v nosítku ztrácím (měřím 160 cm a nosím velikost 34/36), ale po pár dnech jsem si zvykla a ocenila pak hlavně neskutečné pohodlí, kterého se mi díky tomu při nošení dostalo. Středně měkký bederák mě nikde netlačil a Jeníkovu váhu opravdu skvěle rozkládal, takže jsem si ho v Jonášovi ponosila i na dvouhodinové procházce, aniž bych cítila jakékoliv nepohodlí. K úplné spokojenosti bych jej uvítala trochu širší, podobně jako u batolecího Dana. Narozdíl od polovázací Anety a batolecího Dana se pak popruh bederního pásu dá u Jonáše utáhnout jen jedním směrem a osobně bych ocenila, kdyby byla spona obousměrná.


Při nošení vpředu jsem bederní pás umístěný na bocích měla stažený téměř na maximum, při nošení na zádech, kdy umisťuji bederní pás do nejužšího místa trupu už byl stažený úplně (v pase mám 70 cm), takže drobnějším maminkám by už byl volný. Na bederním pásu jsem pak objevila unikátní systém stahování sedu pro nošení těch nejmenších miminek. Když se totiž šňurky pro regulaci šíře zádové opěrky stáhnou v oblasti nožiček na minimum, dochází, jako u jiných nosítek, k ohýbání bederáku. To Jožánek vyřešil tím, že se celá zádová opěrka dá po bederním pásu posouvat tak, aby k této jeho deformaci nedocházelo. U nového nosítka byla manipulace s tímto systémem zpočátku tuhá, ale po testovacím kolečku už šlo vše hladce, takže jde opravdu jen o to, šátek, ze kterého je nosítko šité, zanosit.


Tento systém posouvání je navíc doplněn i klasickými černými popruhy a sponou, která má pomoci bederní pás rovnat a držet ho v požadovaném tvaru. Tento přídatný systém popruhů mi přišel na bederáku už zbytečně složitý a myslím, že i bez spony by se bederní pás po upravení zádové opěrky nedeformoval a navíc by se nastavení nosítka výrazně zjednodušilo. Jediný další účel této spony pak vidím v držení celé zádové opěrky na místě jak při jejím stažení, tak maximálním roztažení.


Ramenní popruhy jsou stejně jako bederní pás hodně polstrované a na má úzká ramena tak akorát široké, takže zajišťují velké pohodlí i při nošení větších dětí. Spony popruhů jsou obousměrné, snadno se dotahují jak při předním tak zadním nošení a délka ramenních popruhů je navíc tak akorát, aby při nošení na zádech viděl Jeník přes rameno, čehož se mi u všech nosítek nepodaří vždy docílit.


Kojení je usnadněné přítomností “kojo” přezek, které jsou ale bohužel umístěné hned nad popruhy pro regulaci výšky zádové opěrky, takže se mi nejednou stalo (nejen u Jonáše, ale obecně u všech podobně navržených nosítek), že jsem v případě potřeby povolila špatné popruhy. Kromě slintáčků jsou ramenní popruhy vybaveny také posuvnou hrudní sponou, se kterou jsem osobně neměla nejmenší problém. Pro úplnost ještě zmíním kapucku, kterou je možné srolovat do malé “kapsičky” na zádové opěrce a vytvořit tak jakýsi “límec” na podporu hlavičky dítěte.


Celkově tedy Jonáše NEW hodnotím velmi kladně, i když je trochu znát, že nosítko je navrhované spíše pro větší maminky s mírami nad velikost S. Jožánek se očividně zaměřil hlavně na pohodlí a funkčnost, které jsou ale upřednostněny na úkor snadného nastavení nosítka. Zkušené maminky si s Jonášem hravě poradí, začínající nosičky ale může přemíra nastavovacích prvků zaskočit.Za možnost testovat moc děkuji přímo firmě Jožánek a její majitelce Janě. Pokud se Vám nosítko líbí, najdete ho zde!

Ivet 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.