Fidella,  RECENZE,  Recenze nosítek

FIDELLA FLYCLICK BABY

Fidella, velmi známá značka a já ostuda ji poprvé vyzkoušela až teď, kdy se mi s téměř rok a půl starým dítětem blíží nosící důchod. O to více jsem byla zvědavá, překvapená a hlavně nadšená! Pojďme se mrknout, jak u nás uspělo novorozenecké nosítko.


Nejdříve ale něco o značce Fidella. Fidella je německý výrobce ergonomických nosítek, šátků na nošení dětí a různých nosících doplňků. Němci rozhodně umí ergonomická nosítka a Fidella je mi navíc velmi sympatická tím, že dbá na životní prostředí. Podíl textilního průmyslu na znečištění životního prostředí a dopadech na klima je obrovský a proto se ve Fidelle spoléhají na udržitelné materiály. Používají pouze bavlnu z kontrolovaného organického pěstování (organická bavlna). Spotřeba vody při pěstování je výrazně nižší než u konvenčních rostlin a chemické pesticidy se při pěstování též nepoužívají. Fidella navíc postupně nahrazuje plastové obaly recyklovatelnými kartonovými krabicemi. A to se samozřejmě cení.


Teď už ale o nosítku. Ergonomické šátkové a polovázací nosítko Flyclick Baby je vhodné pro dětičky již od narození (velikosti 56) a podle výrobce vydrží zhruba do 12-18m (velikosti 80). Já jsem ho testovala s dítětem na horní hranici a možná ještě malinko víc. Můj syn nosí velikost 86/92.Materiál:

Šátkovina, ze které je nosítko ušité je úžasná. Důvodem, proč je pro novorozence ideální šátkové nosítko je příčná pružnost materiálu, která zajišťuje ideální obepnutí a podporu malého nezpevněného tělíčka miminka. Jemnost a měkkost šátku mě opravdu překvapily. Celé nosítko je skvěle poddajné, velmi dobře se s ním pracuje a navíc je šátek tenoučký a přizpůsobivý.Provedení:

Toto nosítko, jak může být patrné již z názvu Fly – Click je polovázací. Jinými slovy hybridní nebo halfbuckle. To znamená, že ramenní popruhy jsou vázací (Fly) a bederní pás se zapíná na přezku (Click). Polovázací nosítka a vlastně všeobecně nosítka nejsou má krevní skupina, nicméně tato Fidella předčila očekávání. Šátkové vázací ramenní popruhy jsou výborně řešené. Část popruhů, ta která je na ramenou, je polstrovaná a měkká, kdežto zbytek popruhů je vlastně jen šátek. Je tedy možné popruhy rozprostřít na zádech, jako klasický šátek a tím hezky rozložit váhu i těžšího dítěte, jako mám třeba já. Právě díky tomuto mi nosítko bylo velmi pohodlné, i když je určené pro maličké děti. Překvapilo mě, jak krásně se nese 12kg i přes to, že šátek je velmi tenoučký.S bederním pásem už to bylo o něco horší, ale pouze pokud jsem popruhy neměla roztažené přes zadeček dítěte. „Bederák“ je totiž též polstrovaný měkce, což u nošení těžších dětí není moc žádoucí. Pod vyšší vahou se totiž prověšuje a tak jde o něco hůře dosáhnout ideálního podsazení. To se ovšem dá napravit právě tím, že popruhy roztáhnete i přes děťátko jako druhou a třetí vrstvu a nosnost se náramně zvýší. Takto uvázané nosítko mi bylo pohodlné i na delší procházce. Dalším benefitem vázacích popruhů je to, že při roztažení s nimi lze rozšířit sed, pokud již nestačí od kolínka po kolínko. Nicméně můj prcek měl sed, i při jedné velikosti nad rámec udávané, úplně akorát. To ale samozřejmě záleží i na tom, jak má dítě dlouhé nohy a podobně.


Štěpán má delší trup a nohy kratší, takže zádová opěrka už mu byla krátká. U větších dětí toto ale nevadí, protože stejně většinou mívají ruce z nosítka vyndané ven. Nosítko jsem samozřejmě měla povolené na úplné maximum. Chtěla jsem prodloužit zádovou opěrku kapuckou, ale ta mu bohužel již byla malá. Možná při usnutí a větším zakulacení zad by se mi povedlo mu zajistit kapuckou hlavu, ale to jsem bohužel vyzkoušet nemohla, protože v nosítku ani v šátku se u nás už nespí. K berednímu pásu bych ještě ráda dodala, že jde utahovat oběma směry a tak je přizpůsobení až přímo na těle nosiče velmi snadné a intuitivní.


Způsoby nošení:

Nosítko se dá nosit jak vpředu, tak na zádech a zkušenější maminky v něm můžou nosit i na boku. Já otestovala nošení vpředu a nošení vzadu. Nošení vepředu bylo, jak jsem již zmínila výše, překvapivě velmi pohodlné, pokud jsem si dala záležet na správném dotažení a rozložení ramenní chtěla popruhů. Při odfláknutém navázání se mi tenký šátek zařezával, ale to je s takto velkým dítětem pochopitelné. Nošení na zádech by bylo snad ještě pohodlnější, ale bohužel vázací nosítka nemají hrudní sponu a tak jsem měla pocit, že mi musí ramenní popruhy sklouznout každou chvilkou z ramen. To je snad má jediná výtka a to jediné, co bych ocenila navíc. I když vážu dlouhý šátek, vždy volím takový úvaz, abych měla pás přes hrudník a pocit klouzání šátku z ramen minimalizovala. Nosnost byla ale skvělá a Štěpánka jsem na zádech vůbec necítila.


Kdybych měla svůj dojem z nosítka shrnout pár větami, na začátku by byla rozhodně ta, že s ním, jako s prvním nosítkem pro miminko nešlápnete vedle
. Na fotkách můžete vidět, že jde stáhnout pomocí šňůrek opravdu hodně a to jak v sedu, tak na bocích a u krku. Zmenšit se dá samozřejmě i kapucka, která po stažení padne i té nejmenší hlavičce.


Je také ideální volbou pro ty, kteří nechtějí nebo se bojí vázat šátek. Bederní pás na přezku s pojistkou zachovává rychlost nosítka a vázací popruhy zase pohodlí šátku. Velikost udávaná výrobcem tentokrát rozhodně sedí a menším citlivkám vydrží nosítko opravdu klidně až do roku a půl. Za mě tedy 9,5 bodů z 10 a půl bod strhávám jen pro absenci hrudní spony, což je ale otázka osobních preferencí.


Za půjčení velmi děkuji Alžbětě Kadlčíkové z www.babooca.cz, kde produkty Fidella můžete zakoupit.

MARIKA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.