RECENZE,  Recenze šátků,  Vatanai

DŽÍNOVÉ COTTOLINOVÉ VELRYBKY BRATRSTVO

Složení: 76% bavlna, 24% len
Gramáž:230 gsm

Vatanai cottolinové velrybky „Bratrstvo“ Taky to znáte? Nějaký vzor se vám nelíbí, protože je moc infantilní, ale pak se do něj zamiluje váš miláček a v jiném šátku už se nechce nosit. A tak vám nezbývá nic jiného, než si ten šátek koupit, protože co byste pro svoje zlatíčko neudělali, že? Tak to bylo s námi a Velrybkami od Vatanai. A nakonec jsem zjistila, že vlastně ti smějící se, tlusťoučcí kytovci nejsou až tak hrozní, ba dokonce jsou i roztomilí.

Po krátké návštěvě červeno-oranžovo-modrého ROBa u nás doma, mě velrybochtivý tříleťák přesvědčil, že i u nás je jich zapotřebí. A tak se k nám ve stejnou dobu dostaly bavlněné levandulové velryby (o těch možná někdy příště) a cottolinové velryby, ve Vatanai kruzích známé jako Bratrstvo velryb. Bratrstvo v džínové modré a šedé barvě, které vodní tématice vyloženě sluší, je dokonalý letní šátek. Kupovala jsem ho na jaře s tím, že z něj bude nosítko, protože už při koupi na něm byly trvalé sklady u lemů. Nakonec mě dostal natolik, že jsme v něm pronosili celé léto a zavražděn na nosítko byl až v říjnu. A že jsme si to léto s ním užili! 

Tenký, vzdušný, díky cottolinu chladivý a na holou kůži velmi příjemný, to je jasná volba do horkých letních dnů. Cottolin, směs bavlny a lnu, kombinuje nejlepší vlastnosti obou přízí a dodává šátku měkkost bavlny a nosnost lnu. Této přízi je vlastní i určitá klouzavost, díky které se džínové velryby vážou téměř samy, ale je třeba dvou uzlů, aby v úvazu držely. S desetikilovým J. měly po nějakém čase tendenci povolovat a musela jsem častěji dotahovat. Při preciznějším úvazu mi byly pohodlné i na celodenním výletě. S V. (v té době necelých 17 kilo) mě ale šátek už celkem řezal do ramen i ve vícevrstvém úvazu typu DH. Naopak na novorozence to bude skvělá volba i pro začínající nosičku. Obdobně jako většina Vatanai šátků má hutnou vazbu, u které nehrozí žádná vytáhnutá očka. Což je jen další plus k letnímu šátku, který nám natažený na zemi posloužil i jako deka. Daní za tenký, nosný a chladivý šátek je to, že se hodně mačká. 


Většinu lněných a konopných šátků, které se ke mě dostaly, stačilo po nošení uhladit rukou. Bratrstvo se dá zkrotit jen žehličkou a v mačkavosti ho předčilo snad jen konopné Indio od Didymos, které u nás krátkou (proč asi?!) dobu pobylo. Nerozžehlitelné sklady, se kterými se ke mě šátek dostal, jsou důkazem toho, že lněné šátky se prostě musí žehlit a to celkem často. Minimálně do doby, než se pořádně zanosí, pak už se většinou tolik nemačkají. Pro toho, kdo rád žehlí, je to ale skvělý parťák na letní toulky.

VÍCE RECENZÍ A PÉČI O ŠÁTEK NAJDETE ZDE

IVET 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.