HW,  RECENZE,  Recenze šátků

Borjevske priadky – Gaia

Osnova: 75 % supima bavlna s ingeo třpytkami/25 % ananas
Útek: 70 % morušové hedvábí/30 % mořská řasa

Po dlouhé době pokračujeme v recenzích na ručně tkané šátky. Ačkoli jsem tento šátek testovala již před nějakou dobou a recenzi už tu mám rozepsanou velmi dlouho, tento šátek mám stále v hlavě a určitě se s vámi musím o tu krásu podělit.

Za značkou Borjevske priadky stojí úžasná Slovenská tkadlenka Petra, od které si sama nechám natkat můj první custom, protože její práce je opravdu krásná a tahle ženská má zlaté ruce. Abych vám Petru trošku představila: Petra je nejen tkadlenka, ale samozřejmě maminka a nosička, kterou ke tkaní přivedla touha vytvářet něco vlastníma rukama. Celý život si přála něco tvořit, dlouho se hledala a hlavní impulz přišel s narozením posledního děťátka, které je čistokrevný nošenec. Petra zatoužila utkat si vlastní šátek a tak se na to rovnou vrhla. Její cesta trvá zatím zhruba rok a půl, z čehož rok se věnuje tkaní a půl roku před tím zabralo jen zjišťování různých informací. Do úplných základů tkaní ji zasvětila tkadlenka Ivana, kterou můžete znát jako Ivanky woven a do základů barvení zase Lae, na jejíž šátky již nějaké recenze na webu máme. Zbytek se učila sama, přes různé on-line kurzy a články, ale nejvíce se prý podle ní naučila z vlastních chyb. Tkaní je dlouhá cesta, na které ještě stále zkouší různé postupy, techniky a profiluje do šátků svůj vlastní styl.

Teď už ale pojďme k šátku. Gaia, název který tento šátek nese, je v řecké mytologii bohyně země a sama Země. Tento symbol má hluboký duchovní význam, s mnoha úrovněmi. Gaia nepředstavuje pouze doslovnou, fyzickou planetu. Gaia představuje síly přírody: Zákony a inteligence, které fungují na každé úrovni vesmíru. Gaia je ta, která nám napomáhá, vede nás a poskytuje nám všechno to, co potřebujeme pro dosažení našeho cíle.

Gaia navíc byla utkána jako první a zatím jediný custom (šátek na přání) pro naši adminku Aničku, které jsem se samozřejmě zeptala, co ji vedlo k tomu, že zrovna její šátek se bude jmenovat jako bohyně Země. Gaia byla totiž utkána na počest mateřství, naší krásné Země a jako dárek k jejímu prvnímu roku mateřství. I barvy šátku jsou inspirované řeckou mytologií. Bohyně Gaia totiž vznikla z Chaosu, což je bezedná propast podsvětí, hmota, ze které vzniklo všechno na světě a proto jsou i barvy na šátku rozmístěné chaoticky. Nicméně převládá modrá, kterou Anička miluje a navíc symbolizuje to, co je pro život důležité a z čeho se naše planeta nejvíce skládá – voda.

Šátek má velmi zajímavé složení. V osnově najdeme bavlnu, ingeo a ananas. Takové složení si Anička vybrala čistě z praktických důvodů. Bavlna je totiž nenáročná na údržbu a ingeo, což je umělé vlákno, se v osnově krásně třpytí, ale neškrábe, jako například rexor. Ananas je zase velmi nosný a též na údržbu easycare. Útek je ve složení hedvábí, které dodává šátku nádherný lesk a punc luxusu a mořská řasa.

Jak podle složení asi již tušíte, byla jsem ze šátku nadšená, protože hedvábí je moje láska. Gaia je tenký, hladký a krásně lesklý kousek. Navíc ačkoli jsem ji zkoušela téměř novou a nezanošenou, už tehdy byla krásně měkká.

Vázací vlastnosti odpovídají složení stejně, jako vzhled. Hedvábí v útku celkem klouže, ale díky bavlně to není šátek, který by vám utíkal všude možně. Gaia se vázala opravdu moc hezky, pěkně sklouzla, když jsem potřebovala utáhnout více vrstev v úvazu na zádech a po pořádném dotažení pěkně držela tam, kde měla. Zakončení na dva uzle byla ale nutnost, nicméně díky tenkosti v tomto ohledu nebyl žádný problém a uzel nikde nepřekážel.

Jak už jsem psala na začátku, ananas je dosti nosná příměs a v kombinaci s hedvábím pro mě byla Gaia opravdu toddler friendly. I přes to, že mám ráda sice tenké, ale nadýchané šátky a tento byl spíše taková placka, mi svoji nosností skvěle vyhovoval. Vazba je celkem pevná, pružnost u tohoto kousku spíše nehledejte. Díky pevnosti se i v jednovrstvém úvazu dítě nikdy nikam nesvezlo, neprověšovalo se a dokonce mi Gaia odpustila i rychlé vázání na prasáka venku.

Sečteno, podtrženo – tenkostí šátek vhodný již od miminka a nosností super až do nosícího důchodu. Pokud jste si našli zalíbení v ručně tkaných šátcích a líbí se vám Petry práce, určitě neváhejte mrknou k ní do skupiny Borjevske priadky. Dokáže vám totiž vykouzlit naprostý skvost na míru a já už se teď těším na ten svůj.

S láskou, M.

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.