A-Z - SEZNAM TESTOVACÍCH ŠÁTKŮ A NOSÍTEK,  Baie,  RECENZE,  Recenze šátků

BAIE NATURE GALEATH


Složení: 80 % bavlna, 20 % merino
Gramáž: 270 gsm
ZDROJ https://www.facebook.com/BaieSlings/photos/pcb.1116764068459215/1116755728460049/

Miluju, miluju, miluju Baie! Než se ale pustím do extatického chválení dnešního nádherného meriňáčka, připomenu vám, že se na našem webu tato waleská značka už objevila a to v podobě lněných keltských Trowenů Graphite a Green Jasper (ze kterého už je mimochodem dokonalé onbu, na které v recenzích také přijde řada) a konopného tučňáčího měkouše Penguin Folk. Baie prostě umí (nebo lépe řečeno umělo) tkát dokonalé šátky a nechápu, jak mi to mohli jeho majitelé udělat a skončit s výrobou zrovna ve chvíli, kdy jsem je objevila. Mé srdce je zlomené a jediné, co by ho mohlo zachránit, je vyzkoušet všechny šátky, které tohle baiečné Baie, kdy vydalo! Ale konec mého hořekování nad nespravedlností osudu a pojďme se podívat na jeden z nejkrásnějších kousků, který se mi kdy dostal do ruky, Baie Nature Galaeth.

Ze všech baieích vzorů se mi Nature spolu s Trowen líbí nejvíc a to možná proto, že si v něm každý může najít něco svého. Zatímco pro mě jsou to ledviny, jinému připomíná stromy, buňky, fazole či svinuté listy kapradin. Tento dechberoucí vzor je inspirován fraktálem “Strom života” současného matematika Earla F. Glynna (pokud tápete, co to takový fraktál je, stačí googlit a najdete mnoho dalších krásných obrazců, mimo jiné i přírodní fraktály jako jsou sněhové vločky, mraky či říční koryta). Úchvatný motiv v ještě nádhernější barevné gradaci tmavé duhy je jednoduše dokonalý a řadí se na jedno z prvních míst mého osobního žebříčku nejkrásnějších šátků, a to i přestože rozhodně nejsem žádný nadšenec do duhových kousků. Přechody všech barev duhy v sytých odstínech jsou mistrně provedené a spolu s černým pozadím tvoří působivý celek, který snad musí okouzlit téměř každého. Galaeth (waleský výraz pro galaxii) navíc spojuje překrásnou formu s luxusním obsahem a jednoduše je to krasavec s božími nosicími vlastnostmi.

Od Baie jsem měla tu čest zkusit čistě bavlněný, lněný a konopný šátek a všechny byly úžasně hebké a příjemné na dotek, takže mě ani v nejmenším nepřekvapilo, že i jejich merino je mazlivé a navíc absolutně nekousavé. Galaeth se nebojím vzít ani na holou kůži, protože ta baie kouzelná vlněná příze v něm není ani trochu cítit a šátek vás jemně obejme, něžně pohladí a vy se chcete v jeho náručí rozplynout blahem. Ani na pohled to není takový “chlupatec”, jak meriňáci bývají a typický vlněný chloupek je opravdu jemný, což může být i důvodem toho, že mě šátek nekouše. Čím jsou totiž vlákna vlny delší, tím méně je v přízi jejich “pichlavých” konců, které jsou právě tím, co může dráždit citlivější kůži.

Výrobcem udávaná gramáž tohoto šátku kolem 270 gsm, dle mého názoru odpovídá, protože v ruce je to opravdu tenký kousek, do kterého bych se nebála vázat ani malé miminko. To Galaeth krásně obejme a to i díky přirozené pružnosti merina, která z něj dělá lehce popružující kousek, s jakým s radostí vážu i já, ačkoli preferuji pevné šátky. Pružnost se projeví jak při vázání, tak poté v úvazu, kde dodává šátku na nosnosti a ramenům přináší pohodlí i s většími dětmi, ale zároveň nemá tendenci se prověšovat. Já šátek testovala s desetikilovým Jeníkem jak vpředu tak na zádech a ponosila jsem si vždy s největším komfortem. Zvládla jsem s Galaeth dokonce jeden tandem se sedmadvaceti kily na ramenou, na který byla svou délkou tahle extra dlouhá sedmička jako dělaná, ale tato zatěžkávací zkouška na ní byla přece jen už moc. Samotného Vilémka (17 kilo) ale ve vícevrstvém úvazu zvládl šátek s přehledem, takže ani větších batolat bych se s ním nebála. Při vázání tandemu se pak trochu projevila klouzavost, takže určitě doporučuji zakončit na dva uzle i s lehčí váhou, jinak může šátek povolovat.

Na druhou stranu na malá miminka i pro nezkušené nosičky bude díky tomu perfektní, protože při dotahování hezky klouže, bez odmlouvání poslouchá a dotahuje se opravdu snad sám. Jak už jsem zmínila, šátek je mimořádně dlouhý, což jsem zaznamenala zatím u všech Baieíků a centimetrů navíc oproti klasickým délkám mívají až o několik desítek, takže mnohdy atakují rozměry o číslo větší velikosti. U tohoto konkrétního galaktického kousku ve velikosti 7 jsem naměřila úctyhodných 5,5 metru a při kříži s kapsou jsem měla tedy i efektní vlečku.

ZDROJ: https://www.facebook.com/BaieSlings/photos/pcb.1116764068459215/1116755718460050/

Co dodat na závěr… Opět se mi potvrdilo, že Baie je skvělá a u nás neprávem opomíjená značka, která uměla pracovat se všemi příměsemi a dařilo se jí tkát šátky s přímo magickými vlastnostmi, takže je velká škoda, že už nás žádné nové kousky od nich nečekají.


IVET 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.