Ayu,  RECENZE,  Recenze šátků

AYU: ARTISTA

SLOŽENÍ: 50 % recyklovaná bavlna
50 % recyklovaný plast
Gramáž: kolem 210g/m²

Na šátky AYU jsem poprvé narazila úplně náhodou, kdy mě v jednom příspěvku na Facebooku překvapil inzerovaný šátek s kapsičkou. Protože to do té doby byla pro mne neznámá značka, rozhodla jsem se zjistit víc. No a asi týden na to jsem svého „plasťáčka“ ulovila v jednom akčním vlákně a byla jsem lapena.Na značku AYU se, dle mé zkušenosti, šátkový svět dívá různými způsoby: jedni jsou osloveni koncepcí značky, druzí se neztotožňují s motáním se do plastu, někomu nevyhovuje vzhled obyčejného hadru, někdo žasne nad jeho využitím. Vezmeme to postupně.


Šátky AYU se tkají ručně v Kolumbii a pracují na nich maminky samoživitelky, navíc jsou ekologické, tkané z recyklovaných materiálů (na jeden pevný šátek padne až 25 PET lahví!). Firma dál podporuje kontaktní rodičovství a znevýhodněné děti i rodiče, jejich práce má tedy nejen ekologický, ale i sociální přesah.Přiznávám, že myšlenka motání sebe a děťátka do plastu není příliš vábná. Nicméně jedná se o recyklované, zpracované materiály, které splňují všechny normy a standardy a prošly všemi testy. A upřímně, kdybych to nevěděla, ani bych to nepoznala. Je pravda, že šátek působí trochu hrubší, ale po zanošení je příjemně měkký. Artista u nás nosil jak v létě, tak v zimě a nikdy mi v něm nebylo nepříjemně, nic mě nekouše, nic mě neškrábe (a to se považuji za citlivku, navíc jsem atopik). Nicméně věřím, že někomu nemusí být nezanošený šátek na holou kůži nejpříjemnější.


AYU vsází na jednoduchost a místo vzorů pracuje pouze s barvami, což některým nemusí vyhovovat. Já jsem ale okouzlena – šátek není jednobarevný, najdete v něm různě barevné nitky a vytváří takové malé nopečky, a to se mi líbí moc. Díky tomu, že barva není jednolitá, se nebojím vzít šátek kamkoli, je to takový náš pracant, protože na něm není vůbec nic vidět.Díky složení na šátku moc neulpívá špína, ale i když to na pohled nevypadá, je potřeba ho sem tam vyprat. S tím také souvisí další vlastnosti, které na AYU ocení ti, kteří nemají rádi náročnou údržbu. Šátek můžete s klidem šoupnout do pračky (na 30° na nízké otáčky), výrobce doporučuje sušení na rovno, sušičce bych se skrz plasty raději vyhla. Výrobce sice uvádí žehlení na nízkou teplotu, ale to vůbec nebudete potřebovat – tenhle šátek totiž vůbec netrpí na sklady, nemačká se, a proto ho není potřeba žehlit. Jupí!


A jaký je na nošení? Šátek je krásně tenký, to už ostatně napovídá i nízká gramáž, nicméně nenechte se zmást, neodbudete-li úvaz, unese i pořádné batole. Výrobce sice píše maximální doporučenou váhu 35 lbs, tedy cca 16 kg, já musím říct, že 11 kilo na zádech vůbec necítím a zvládáme i dvojitý kříž vepředu, i když tam už musím uznat, že po hodině už to není ono. Šátek ale moc neodpustí chyby, ty, kteří to sem tam odfláknou, může řezat do ramen. Šátek je spíše plochý, neklouže, jak dotáhnete, tak v úvazu pěkně drží, je spíš pevnější a nepruží. Není to žádná načechraná peřinka, ale nebála bych se ho vzít ani na minimimi. A pokud vážete pečlivě, klidně bych ho vzala na celé nosicí období.Co mě baví je originalita každého kousku, tak jako u všech ručně tkaných šátků, zde i díky použitým materiálům, skrze které nebude žádný šátek stejný. Oceňuji i už zmíněnou kapsičku v cípu (v létě super na klíče, telefon a kapesníky a hurá ven), některé šátky ji mají i se suchým zipem. Šátek je navíc dost skladný a v pohodě se vejde i do batohu/kabelky.Pro ty, kdo mají rádi tenké šátky, značka ideál. Navíc vás naučí pořádně vázat 😉

MÍŠA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.