PÉČE O ŠÁTEK

SEZNAM VHODNÝCH PROSTŘEDKŮ

Jak už jste se dozvěděli v předchozím článku, péče o šátek se může zdát jako pořádná věda. O to větší věda je to tehdy, kdy máme v komínku šátky s různými příměsemi a každá z nich vyžaduje péči jinou. Proto se teď společně pojďme podívat na vhodné i nevhodné prací prostředky, které můžou vašim šátkům ublížit a nebo jim naopak pomoci, aby si zachovaly ty správné vlastnosti a zůstaly hezké i po intenzivním nošení.

Začněme obecnými informacemi. Šátky i šátková nosítka je vždy potřeba prát v tekutém pracím prostředku a to z toho důvodu, že pevné částice v sypkých přášcích se v šátku hromadí a časem by mohly poškodit jemná vlákna přízí. Nevhodný je také například doma vyráběný prací sliz. Další možností jsou mýdlové ořechy, ovšem ani ty nedoporučujeme, protože pokud máte doma tvrdou vodu, může světlý šátek začít šednout.

Další obecnou a velmi důležitou informací je to, že ideální prací gel by měl být bez rozjasňovačů – opět kvůli oslabení vláken. Navíc jsou šátky barveny šetrnými barvami a optické rozjasňovače by mohly na šátku vytvořit různé jinak barevné fleky, nebo mapy.

Na šátek nikdy nepoužívejte aviváž. Ta totiž obaluje a slepuje vlákna, čímž by se šátek mohl poškodit.

Pokud zrovna nemáte doma vhodný prací prostředek a nebo nemáte možnost ho někde koupit, šátek je možné vyprat i v čisté vodě, tím nikdy nic nepokazíte.

Nyní ale už pojďme na konkrétní značky pracích prostředků, se kterými jste se mohli setkat jako s doporučovanými v různých článcích či v nosících skupinách a taky na příměsi, které v nich můžete prát.

ECOVER:

Ecover Zero – je bez parfémů, neobsahuje optické rozjasňovače. Můžete ho použít na téměř všechny příměsi. Je nevhodný na vlnu, hedvábí. Nepoužívejte ho ani na bambus, obsahuje totiž kyselinu citronovou, která obsahuje jeho vlákna.

Ecover Woll and Silk Laundry – je bez lanolinu, optických rozjasňovačů a barviv. Pozor, tento Ecover obsahuje parfém. Je přímo určený na vlnu, hedvábí a jemné prádlo.

Ecover Lavender – obsahuje parfém, nevhodný na vlnu a hedvábí. Není vyloženě určen na jemné prádlo, ale lze ho na praní šátku použít.

YELLOW AND BLUE:

• Prací gel z mýdlových ořechů obsahující lanolin, tudíž je vhodný na vlnu.

FROSCH:

• Prací gel s aloe vera je určený na jemné prádlo. Můžete ho tedy bez obav použít na všechny příměsi kromě vlny a hedvábí, ovšem i zde je ve složení parfém.

DENKMIT:

Wollwaschlotion Cozy&Care (růžový obal) – obsahuje parfém a lanolin, tudíž je vhodný na vlnu, kašmír i angorské materiály. Nepoužívejte na hedvábí.

Fein und Wollwaschlotion Ultra Sensitive (bílý obal) – tento prací gel je bez barviv, bez parfémů a bez lanolinu. Je tedy určený na vlnu i na hedvábí a také všechny jemné materiály.

Colorwaschmittell Ultra Sensitive (bílý obal, stejný jako na vlnu a hedvábí bez lanolinu, dříve býval bílý s obrázkem miminka) – neobsahuje parfém ani barviva, nevylučuje praní žádné příměsi a můžeme ho tedy považovat za univerzální na všechny šátky.

Feinwaschlotion (modrý obal) – obsahuje parfém a barviva, je určený na jemné prádlo, ale není vhodný na vlnu a hedvábí.

SONETT:

Olivový gel na vlnu a hedvábí – jemný non toxic prací gel na bázi mýdla. Bez obav můžete použít jak na vlnu, tak na hedvábí.

Univerzální prací gel na bílé a barevné prádlo – vhodný na bavlnu, len, konopí a další příměsi kromě vlny a hedvábí.

ULRICH:

• Ekologický prací gel bez umělých vonných látek ve složení. V tomto pracím gelu je možné vyprat všechny příměsi.

PERWOLL:

Woll and Silk – neobsahuje lanolin, ovšem je silně parfemovaný. Lze použít na vlnu a hedvábí.

Sport and Aktiv – tento prací gel je též možné použít na různé příměsi, ovšem kromě vlny a hedvábí. Pozor, je silně parfemovaný.

Pro úplnost přidávám i pár značek, ve kterých není vhodné prát žádné šátky. Jsou to většinou běžné značky a jejich přípravky označené jako „sensitive“.

BATOLE:

• Obsahuje optické rozjasňovače

LOVELA:

• Obsahuje optické rozjasňovače a usazuje se ve vláknech.

PERSIL, ARIEL, JELEN, SAVO – prací gel, LENOR a jim podobné nikdy na šátky nepoužívejte.

Existuje pár konkrétních výrobků těchto značek, které sice neobsahují optické rozjasňovače, ale všechny prostředky jsou velice agresivní a silně parfemované.

DENKMIT:

Vollwaschmittel – obsahuje optické rozjasňovače.

MÝDLOVÝ SLIZ:

• Doma vyráběný mýdlový sliz osobně nedoporučuji na praní šátku, i když je Non Toxic. Prací soda oslabuje barvená vlákna a šátek může vyblednout. Navíc sliz zanechává na šátku povlak, což není pro jemnou přízi žádoucí.

Ať už zvolíte jakýkoli vhodný prací prostředek, nepřehánějte to s množstvím. Na šátek stačí opravdu maličko.

Seznam pracích prostředků není kompletní. Existuje určitě ještě mnoho dalších vhodných i nevhodných prostředků. Může se stát, že máte doma jiný a osvědčený nezávadný gel, ve kterém perete své šátky. Je-li to tak, dejte nám vědět a seznam rády doplníme. Pokud máte doma prací gel, u kterého si nejste jistí jeho vhodností, je nejlepším řešením poradit se v první řadě s výrobcem. Dále pak můžete požádat o radu v nosících skupinách, nebo ještě lépe prostředek zkonzultovat s poradkyní/lektorkou nošení z vaší regionální skupiny, nebo se ženami, které se věnují opravám šátků.

Zdroj: informace o složení jsou získané z facebookových skupin Nosíme děti a Moderní Nosičky.

MARIKA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.