NOŠENÍ

TANDEMOVÉ NOŠENÍ ( V ZIMĚ )


O nošení v zimě a jak oblékat sebe i miminko jsme vám už dva články napsaly. Na co byste mohli, stejně jako já loňskou zimu, narazit, je nošení různě starých sourozenců v tandemu. A věřte mi, že oproti tendemovému nošení v létě má svá specifika, na která bych se chtěla dnes zaměřit a stejně tak vám doporučit pár svých ověřených tipů. Nejdříve ale pár slov o tom, co to vlastně tandemové nošení je.

Slovo tandem znamená dvojice nebo dvojitý, v nosicím světě jde tedy o nošení dvou dětí najednou, ať už dvojčat nebo různě starých sourozenců. Spousta z vás, kteří máte dvě děti s malým věkovým rozdílem, jistě řeší otázku, co se starším nošeným dítkem, když se mu narodí mladší sourozenec. Nejjednodušším řešením je šup s nimi do tandemu! Dvě děti se najednou dají nosit více způsoby a s různými nosícími pomůckami. Připravila jsem si tu pro vás malý přehled:

  • 📷Obě děti v jednom dlouhém šátku (skvělé pro dvojčata, pro různé staré děti méně praktické).
  • 📷 Každé dítě ve svém šátku (stačí dva krátké šátky nebo třeba i RS).
  • 📷 Každé dítě v nosítku (nepohodlné pro lidi s užšími rameny).
  • 📷 Jedno dítě v šátku, druhé v nosítku (asi nejoblíbenější varianta mezi nosičkami).  


Co jistě budete při tandemovém nošení řešit, kromě výběru ideální kombinace nosících pomůcek je, kam navázat mladší dítko a kam starší. Tady bych řekla, že ve většině případů, bude miminko, hlavně kvůli usnadnění kojení, ve předu a starší dítě, nejen kvůli jeho váze, na zádech. Hodně důležitá při výběru nosících pomůcek a typu tandemu je také doba, kterou děti nošením stráví, protože zvlášť u různě starých dětí, řešíte, že nevydrží v šátku nebo nosítku stejně dlouho. Zatímco malé miminko se nosí i hodiny v kuse, starší dítko, často už chodec, chce nosit většinou jen na uklidnění nebo odpočinek, takže musíte řešit typ tandemu tak, aby šlo starší dítko navázat až po mladším a také vypustit dříve. O tandemovém nošení bych toho mohla psát hodně, ale dnes bych ráda shrnula spíše možnosti, jak nosit obě děti v zimě.


Navázat dvě děti do tandemu je snadné, stačí si najít tu ideální kombinaci, která vyhovuje vám třem. Horší je to v zimě, když jste se starším dítkem oba nabalení do bund, u vás navíc s miminkem pod nosicí bundou. Sama jsem tady postupovala jednoduchou vylučovací metodou, abych dospěla k ideálnímu kombinaci pro nás, ale nepředbíhejme, hezky všechno po pořadě.     
 

Začněme miminkem pod bundou. To jsem já vždy nosila v šátku, ale hodně maminek nosí i v nosítku, což by neměl být v tomhle případě až takový rozdíl. U nás začínala procházka s miminkem pod bundou, které za chvíli usnulo, zatímco batole šlo buď pěšky nebo na odrážedle. Ke konci procházky ale vždy nastala chvíle, kdy chtěl starší syn také nosit a v tu chvíli jsem měla dvě možnosti, pominu-li tedy verzi, že ho dám do kočárku. Navázat ho na záda do šátku, nebo dát do nosítka.


📷 Navázat druhé dítko do šátku, když na sobě máte třeba jen triko nebo mikinu, je celkem snadný úkol. Navázat ho, když jste oba oblečení v bundě je těžší, ale ne neproveditelné. V tomto případě je ideální kratší šátek (velikost 3-5) a kvůli miminku pod bundou zvolit takový úvaz, aby nešel šátek přes prsa maminky ani přes nožičky miminka. Takže ideálně batoh zakončený na Tibeťana, krátký kříž na záda (SBCC) nebo pirátský batoh (RRRR) oba například s candy cane chest belt zakončením. Nosit se takhle obě děti určitě dají, já ale bojovala s vázáním šátku na klouzavou softshellovou bundu a také s tím, že celý vázací proces déle trvá, takže se mi během něj v předklonu často miminko vzbudilo. Na druhou stranu mi takový tandem se dvěma šátky byl nejpohodlnější ze všech variant, co jsem vyzkoušela a to i s 23mi kily (z toho 15 kilo staršího syna) na ramenou.  


📷 Nahodit chodce do nosítka je určitě nejrychlejší řešení, ale já narazila na jeden problém a tím je, jak zapnout bederní pás přes bundu a miminko pod ní? Teoreticky by šel zapnout bederák níž na boky, ale to by zrovna u mého zvědavého batolete neprošlo. Naštěstí existuje i tak geniální nosítko, jakým je onbuhimo, tedy nosítko bez bederního pásu! A tady jsem konečně objevila perfektní řešení pro nás, kdy miminko spalo pod bundou, zatímco staršího syna jsem rychle nahodila do onbu na záda. Stejně jako vše, i tohle má své nevýhody, nad kterými ale pro mě převládají výhody.


 + Nejdříve k výhodám tandemového nošení s dítětem v onbuhimu na zádech. Hlavním kladem je rychlost a jednoduchost nahození, kdy nemusíte řešit delší vázání do šátku a ani klouzavost šátku na bundě (kvůli tomu doporučuji mít určitě na onbu hrudní sponu). Dále nemusíte přemýšlet nad tím, kam umístit bederní pás a můžete dát dítě tak vysoko, aby vidělo přes rameno.   


 – Jako nevýhodu onbuhima obecně vidím nepohodlnost při delším nošení, protože z logiky věci vyplývá, že v nosítku bez bederního pásu nesete veškerou váhu dítěte rameny. Na dojití domu z procházky ale pro mě onbu bylo jednoznačně nejlepší volbou. Určitě si říkáte, že tady by se hodily také fotky, jak jsem v zimě kluky nosila. Upřímně, s jedním dítětem ve předu, druhým vzadu, batohem v jedné ruce a odrážedlem v druhé, bylo focení to poslední na co jsem myslela.  


Takže tady máte alespoň naše fotky tandemů z domova a v létě. A co vy, nosíte v tandemu? A jak?

IVETA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.