NOŠENÍ

ŠÁTEK: PROČ A JAK VYBRAT


Čekáte miminko, máte čerstvého novorozence, nebo třeba už většího kojence a rozhodli jste se, že ho chcete nosit? Pokud ano, pak máte dvě možnosti, pořídit šátek na nošení nebo ergonomické nosítko. A hned na úvod vám prozradím, že neexistuje žádný univerzální recept na to v čem a jak nosit miminko, protože i zde záleží na osobních preferencích každého z nás. Ráda bych vám ale pomohla udělat si základní představu o tom, jaké jsou výhody šátku i nosítka a začneme tím, že se dnes podíváme na to, jaká pro a proti má nošení v šátku, a jaké druhy šátků jsou na trhu k dostání.

Výhody šátku:Univerzální velikost


Šátek se dokonale přizpůsobí postavě toho, kdo dítě nese a není třeba nastavovat, jen dobře dotáhnout. Máte-li správně zvolenou velikost, naváže do šátku maminka, tatínek i kdokoli jiný, aniž by musel šátek “přenastavovat” na svou postavu jako je tomu v případě nosítka, které navíc málokdy sedne oběma rodičům.


“Roste” s dítětem


Zatímco u nosítka většinou kvůli růstu dítěte budete potřebovat alespoň dvě velikosti během nosicího období, správně zvolený šátek vám může stačit od novorozence po batole, protože se stejně jako vám přizpůsobí i dítěti. S tím souvisí i to, že v jednom šátku můžeme nosit dvojčata i různě staré děti v tandemu.


Pohodlí


Některé děti, zejména novorozenci se mohou v šátku cítit lépe než v nosítku a to z jednoho prostého důvodu; šátek je většinou obepíná těsněji než nosítko a může jim tak připomínat pobyt v děloze matky. Stejně jako dítě i rodič může preferovat šátek před nosítkem kvůli pohodlí. Šátek je totiž široký pruh tkaniny, u nějž lze při nošení na břiše roztáhnout jeho pruhy přes záda a zvýšit tak komfort nošení. Jednoduše řečeno, může být šátek někomu pohodlnější kvůli rozložení váhy než nosítko, které má ramenní popruhy užší.


Vázání na záda


V šátku i nosítku můžete miminko umístit na svá záda, ovšem jen v šátku lze takto vázat i novorozence, zatímco v nosítku se nošení na zádech doporučuje až když je dítě alespoň částečně zpevněné (u každého dítěte to může být jinak, nejdříve však zhruba kolem 2-3 měsíců věku) a vy umíte nosítko dobře nastavit. Důvodů je k tomu hned několik. Miminko se do nosítka dává zpravidla přetočením z boku maminky na její záda, což není pro dítě, které ještě nedrží hlavičku ideálním nahozením na záda. Dalším důvodem je, že v nosítku se dá dítě hůře napolohovat tak, jak to jde v šátku a zajistit vždy správnou ergonomickou polohu. Nejlepší je se v tomto ohledu orientovat podle toho, jak jste si jisti sami sebou a podle rozpoložení miminka.


Cena


Šátky obecně bývají levnější než nosítka, a to jak nové, tak bazarové. Existují samozřejmě i takové luxusní kousky, za které dáme celou výplatu, ale obyčejný bavlněný šátek na běžné nošení dnes vyjde i na pár set korun.


Nevýhody šátku:Složitost vázání


Když se zaměříme na pevný šátek, ve kterém se děti nosí většinu nosícího období, pak zjistíme, že se většina hlavně novopečených rodičů bojí vázání. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že takové obavy jsou zbytečné, protože s trochou cviku se naučí během chvíle vázat každý. Nejideálnější je poprosit o pomoc s prvním vázáním nosící kamarádku, ale i podle instruktážního videa se dá naučit základní úvaz. Případně je řešením elastický šátek, u nějž se používá předvázaný úvaz a miminko se do elastiku jen vkládá, není potřeba nic dotahovat a když získáte trochu cviku, přejdete na klasický pevný šátek.

KSK – SPREAD OUT A KLOKANÍ EFEKT


Doba vázání


Doba vázání šátku je zpravidla delší než nahození nosítka, což může některé rodiče od jeho pořízení odradit. Kdo má ale vázání jak se říká v ruce, ten naváže do šátku během pár minut, tedy téměř stejně rychle jako nahodí dítě do nosítka. Na druhou stranu jsou chvíle, kdy potřebujeme dítě zpacifikovat opravdu rychle a v takovém případě je praktičtější nosítko.


Délka


Kromě delší doby vázání šátku může být jeho “vadou” i nepraktičnost v určitých situacích. Nikdo jistě nechce kolem sebe motat téměř pětimetrový “kus hadru” někde venku v blátě a pak řešit jeho údržbu. V takovou chvíli je nosítko zkrátka jasnou volbou, i když zde jistě najde uplatnění i ring sling (viz. níže).


Ze všech těchto důvodů je proto před pořízením jakékoli nosící pomůcky třeba si promyslet, co je pro vás nejdůležitější, a kde a jak budete nosit. V případě, že hledáte rychlého pomocníka na přesuny při městských pochůzkách, pak jistě upřednostníte rychlost nahození nosítka Chcete-li ale parťáka na celodenní túry v přírodě budete možná preferovat spíše pohodlí šátku nad rychlostí nosítka. A samozřejmě nikde není psáno, že musíte celé nosící období zůstat u jedné nosící pomůcky a s největší pravděpodobností ani nezůstanete. Většina rodičů má doma jak šátek tak nosítko a střídá je podle potřeby.


Pokud jste se rozhodli, že tedy chcete pořídit šátek, je dobré zamyslet se nad tím, jak staré dítě máte. Podle vlastností a vhodnosti dle věku dítěte se šátky dají rozdělit na elastické šátky a pevné šátky.

Elastický šátek


Elastický šátek je vhodný na novorozence a malá miminka zhruba do 6ti kil jejich váhy. Více o elastiku najdete v našem starším článku ZDE . (odkaz)


Pevný šátek


Pevný šátek není jen tak ledajaký kus látky, ale je tkaný na stavu tak, aby byl (na rozdíl od elastického šátku) horizontálně i vertikálně pevný a pružil pouze v diagonálním směru. Šátek s takovými vlastnostmi pak dokonale obepíná dítě i rodiče a lze v něm nosit od novorozence po těžké batole.

Poznámka: Díky svým vlastnostem je tkaný šátek také nenahraditelný jakoukoli metráží, která na nošení dětí není vhodná. Taková metráž postrádá právě typickou diagonální pružnost šátku na nošení dětí a jedná se tedy spíše o klasické plátno, které se v úvazu špatně dotahuje a proto s ní nikdy nedocílíte takového pohodlí jako s pevným šátkem. V tomto ohledu si dejte pozor na značky Womar, Pentelka, Medley nebo Lupilu šátek.Pevný šátek se tká v různých vazbách, které ovlivňují jeho vlastnosti a o kterých si něco málo povíme nyní.


Keprové šátky

Se základní keprovou vazbou se tkala většina šátků v počátcích nošení. Šátky s keprovou vazbou se vyznačují vyšší pevností než šátky atlasové a poznáte je podle toho, že jsou to ty “obyčejnější” jednobarevné či pruhované šátky. Jejich pořizovací cena je zpravidla nižší než šátků žakárových a jsou proto dobrou volbou pro nenáročné rodiče. Keprová vazba se dále dělí na klasický kepr (Vatanai pruhy Tibet, Hoppediz Dublin, Didymos Cleo), lomený kepr (Yaro Broken Twill 33), “rybí kost” (Lenny Lamb Herringbone Emerald) nebo diamantovou vazbu (Šanami Jaro, Storchenwiege Leo Latté). Každá z těchto vazeb má své specifické vlastnosti, obecně ale lze říci, že keprové šátky v nižší gramáži (do 250 gsm) jsou méně nosné než atlasové, proto se hodí spíše na malá miminka, zatímco ve vyšších gramážích bývají tuhé a vyžadují delší zanášení.

kepr – lomený kepr – diamant

Žakárové šátky

Díky žakárovému vzorování mohou mít šátky složité vzory s nejrůznějšími motivy. Vyšší pružnost žakárových šátků také zaručuje větší pohodlí při nošení těžkých dětí a zároveň jsou to šátky měkké a jemné na malá miminka, žakárové šátky jsou tedy vhodné na celé nosicí období. Vazby žakárových šátků se liší podle výrobců a velmi častou je mezi nimi atlasová vazba, která dává tkaninám lesklý vzhled a hedvábný omak, proto bývají šátky s touto vazbou měkčí a příjemnější na dotek. Velmi oblíbená je také vazba se zdvojeným útkem, tzv. dvojútková, která zaručuje vyšší nosnost šátku.


Pevné šátky se dále mohou dělit na strojově tkané a ručně tkané, tzv. HW (hand woven). Ručně tkané šátky jak už napovídá jejich název jsou tkané ručně na stavu, proto jsou zpravidla dražší než strojově vyráběné šátky. Také jejich struktura bývá na první pohled rozdílná od “strojovek”, příze jsou silnější a šátky jakoby “hrubší”.


Co vás kromě druhu a vazby šátku bude při výběru zajímat jsou jeho složenígramáž a velikost. Složení šátku, tedy použité příměsi, ovlivňuje jeho vlastnosti jako jsou pružnost, nosnost (pohodlí při nošení) i jak se šátek chová při vázání. Mezi oblíbené příměsi patří vlna, hedvábí, tencel a mnoho dalších, o nichž připravujeme další podrobnější články.


Gramáž pak určuje jak je šátek tlustý a potažmo nosný, tedy zda je vhodný na novorozence (gramáž do 250 gsm) nebo na větší miminka (250 – 300 gsm) či na těžká batolata (přes 300 gsm). To je jen velmi obecně řečeno a více dopodrobna se o gramáži rozepíšu v následujícím článku.


Co vás dále bude zajímat je velikost šátku a jakou zvolit. Velikost šátku vždy vybíráte podle vaší konfekční velikosti a podle zvoleného úvazu. Pokud s nošením začínáte a hledáte šátek na novorozence, koukněte na podrobné rady naší Mariky (ZDE). Pokud už třeba doma nějaký šátek základní velikosti máte a hledáte další, mám tu pro vás tabulku všech velikostí a přehled, jaké úvazy s nimi navážete.


Kromě těchto velikostí šátku existuje také krátký šátek s všitými kroužky, tzv. ring sling, který je oblíbený pro své rychlé navázání a má i řadu dalších výhod, o kterých jsem se více rozepsala v dalším článku věnovanému pouze RS

Dnes jsme si tedy probrali, proč pořídit šátek a mezi kterými druhy šátků můžeme vybírat. Příště se podíváme pro změnu na nosítka, jejich rozdělení, výhody a nevýhody. Ať už se ale rozhodnete nosit v šátku nebo v nosítku, důležitá je blízkost, kterou vám nošení přináší a samozřejmě pohodlí vaše i dítěte. S ohledem právě na pohodlí je vždy lepší si vyzkoušet více nosicích pomůcek, než se rozhodnete, co je pro vás to pravé, což můžete na regionálních srazech nebo prostřednictvím specializovaných e-shopů, které nabízí možnost půjčení šátků a nosítek.

IVET 🙂

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.