NOŠENÍ

RING SLING ANEB JAK BLESKOVĚ NAVÁZAT DÍTĚRing sling (RS), tedy krátký šátek s všitými kroužky, oceníte zejména v situacích, kdy potřebujete rychle navázat dítě a zároveň víte, že to bude jen na chvíli a nebudete ho nosit dlouhé hodiny. Pro mě je to již nepostradatelný pomocník, který je u nás v každodenním zápřahu. Když potřebuji rychle vyběhnout na zahradu, dítě se chce chovat zrovna ve chvíli, kdy vařím, potřebuje se pomazlit nebo nakojit, jedeme autem na pochůzky a od té doby, co mám zdatného chodce, tak i na procházkách. RS prostě využijete ve chvílích, kdy je to “šup do šátku” a za chvíli zase “šup dolů” a to hned z několika důvodů, které jsou jeho nespornými výhodami:

Rychlé navázání

Zatímco navázání dlouhého šátku vyžaduje určitou přípravu a zabere nějakou dobu, ring sling můžete mít už předpřipravený a podle potřeby ho jen dotahovat a povolovat v kroužcích. I samotná příprava šátku do kroužků a jeho následné navázání je při troše praxe velmi rychlé a zabere vám pouhých pár sekund. Své využití najde jistě i u novorozenců, kteří často chtějí nakojit, přebalit, převléknout, prostě by se mohlo stát, že nemáte-li miminko, které prospí většinu dne, budete celý den jen vázat a odvazovat. A v tu chvíli RS také jistě oceníte.


Skladný pomocník

RS se vyrábí v různých délkách, jako krátký ring sling s délkou do 2 metrů pro úvaz na bok, ale také můžete koupit nebo si nechat ušít dlouhý ring sling měřící přes 2 metry, tzv. long sling, který využijete i na zadní úvazy. Ať už má RS jakoukoliv délku, jde o krátký šátek, který je zároveň velmi skladný a vejde se bez problémů do batohu či kabelky a čeká jen na to, až ho bude třeba. Kromě toho, že se vejde všude, máte vzhledem k jeho délce jistotu, že ho nezašpiníte vyválením na zemi, proto se perfektně hodí k zimním procházkách s chodcem.


Snadné kojení

Kojení, které se pro vás v klasickém dlouhém šátku alespoň zpočátku může stát noční můrou, je v ring slingu usnadněné jak polohou dítěte na boku, kdy má přímý přístup ke zdroji, tak rychlým a jednoduchým povolením šátku v kroužcích a sesunutím dítěte níž k prsu. Zároveň je takové kojení stejně diskrétní, jako kdyby jste kojily v dlouhém šátku a cíp můžete navíc využít k zakrytí a vytvoření většího soukromí pro vás a dítě.


Skvělý výhled

Máte-li doma stejného zvědavce jako já, jistě si nošení na boku také zamiluje, protože výhled má z boku stejný, ne-li lepší než ze zad a navíc je přímo u centra dění.


Flexibilní využití

Mohlo by se zdát, že ring sling využijete jen na kratší poponášení na boku, ale s dlouhým RS zvládnete navázat i na záda do vícevrstvého úvazu, který několikanásobně zvyšuje komfort nošení. Zde existuje několik úvazů, z nichž mohu doporučit: kříž na záda (SBCC), pirátský batoh (RRRR) či poloviční dvojitý hammock na jedno rameno (semi DH).Zatímco některé nosičky nedají na ring sling dopustit a používají ho dnes a denně, jiné do něj naváží jednou a posílají ho o dům dál. Z toho je jasné, že i když ring sling zvládne navázat každý, ne všem vyhovuje a pojďme si tedy probrat i jeho nevýhody:

Vyžaduje praxi

Připravit do kroužků, vložit dítě a utáhnout. Mohlo by se zdát, že je to nejjednodušší úkon na světě, ale stejně jako naučit se vázat do dlouhého šátku, i práce s ring slingem vyžaduje trochu praxe. Pro RS nováčky, kteří si nejčastěji stěžují na příliš nízko umístěné kroužky a bolest ramene, na kterém dítě v ring slingu nesou, mám tady video s pár tipy, jak s RS správně pracovat.Jednostranná zátěž

Z principu ring slingu vyplývá, že nesete-li dítě na boku, zatěžujete jen jedno rameno, které nese jeho celou váhu. Kvůli tomu většina maminek využívá RS jako rychlého pomocníka na krátké poponesení a po více jak půl hodině si může začít stěžovat na bolest ramene nebo zad. Jsou ale i takové, které vydrží jednostrannou zátěž i několik hodin, ale v takovém případě doporučuji opravdu pečlivě a rovnoměrně dotahovat šátek v kroužcích, rozprostřít ho přes celé rameno, hlídat si správné držení těla a ideálně střídat během té doby ramena, tak aby nošení nevedlo k bolestem zad.

Pokud si teď říkáte, že ring sling je skvělý pomocník, který u vás doma nesmí chybět a už spěcháte na e-shop či bazar, tak pozor, protože není RS jako RS. Ring slingy se šijí ve dvou velikostech a více provedeních podle uchycení kroužků. Kratší velikost (zhruba 160 – 180 cm) se váže klasicky na bok, zatímco s delší velikostí (kolem 2 metrů a více) navážete i na záda. Uchycení kroužků pak může být trojího typu: řasený, hybridní a nůžkový sklad. Zde stejně jako všude doporučuji vyzkoušet, který vám sedne lépe. Obecně lze říci, že řasený sklad je snazší na dotahování a pohodlnější díky lepšímu rozložení váhy v úvazu, zatímco nůžkový sklad je elegantnější a nesklouzává z ramene. Hybridní sklad je něco mezi nimi, kdy okraje uchycení jsou šité nůžkovým skladem a prostředek je řasený.


To zda vám ring sling vyhovuje či ne, může být dáno i tím, jak staré dítě máte a vaše preference se během nosícího období mohou měnit stejně jako tomu bylo u mě. Zatímco malé miminko jsem do RS vázala nerada, jak syn rostl a zpevnil se, stával se ring sling nepostradatelnou součástí mého šátkového komínku. Jiné maminky zase RS využijí hlavně na malá lehká miminka, s jejich přibývající váhou od nošení na jednom rameni ale mohou upouštět. Ať tak či tak, ring sling je skvělým rychlým pomocníkem v péči o dítě, kterého byste měli alespoň vyzkoušet.

IVETA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.