NOŠENÍ

NOŠENÍ V ZIMĚ – BEZ NOSÍCÍ BUNDY

Každý rok na začátku zimy jsou nosící skupiny zaplavené otázkami, jak oblékat dítě a sebe, aby vám oběma bylo krásně teplo. O tom, jak vrstvit pod nosicí bundu, se už rozepsala Katka v předešlém článku se zimní tématikou. Pokud ale řešíte, jak nosit své miminko či chodce v chladnějších dnech, aniž byste museli pořizovat nosicí bundu, mám tu pro vás dnešní článek.

Nosit dítě v zimě se s ohledem na použité oblečení dá několika způsoby:

  1. V nosicí bundě
  2. V klasické bundě se speciální vsadkou
  3. V nosicí kapse
  4. Na bundě bez další ochrany miminka

První, co je rozhodující při výběru zimních nosicích propriet, je částka, kterou do nich chcete investovat. Nejlevnější variantou je oblečení po manželovi nebo o pár velikostí větší a doma šité kapsy či vsadky, ale na trhu jsou k dostání i dražší vychytané kousky, které nosicí bundu dokonale nahradí. Dále je dobré při výběru nosicího oblečení zohlednit i stáří vašeho dítěte. Jinak se totiž nosí malé miminko, které v šátku či nosítku vydrží i hodiny a jinak chodec se svou oblíbenou činností „šup nahoru, šup dolů“. Nošení pod bundou už se v tomto článku zabývat nebudu a zaměřím se na další možnosti, jak chránit dítě před nepřízní počasí.

Nošení v normální bundě se speciální vsadkou

Vsadku, tedy pruh látky (nejčastěji softshell s vnitřním zateplením fleesem) se zipy na připnutí k vaší bundě, si můžete nechat ušít od švadleny, koupit u některého výrobce (samostatně vsadku prodává například BellyBoo) nebo ty šikovnější z vás, si jí mohou ušít samy. Co ale budete vždy řešit, je kompatibilita zipů vsadky se zipem bundy a v návaznosti na to, zda můžete vsadku používat ve více bundách nebo mikinách. Cenově se vsadky pohybují kolem tisíc korun a jsou tak levnější variantou nosicí bundy. Nevýhodou je, že většinou postrádají krytí krku, takže je třeba dekolt a krk chránit dodatečně šálou nebo nákrčníkem. Miminko pak pod bundu se vsadkou oblékejte stejně jako pod nosicí bundu.

1.foto – Belly boo
2. foto- Nosíček
3. foto – vsadka z nosíci bundy ANGEL WINGS kompatibilní s běžnou bundou

Nošení dětí v nosicí kapse

Hned na úvod je třeba zmínit, že kapsa se může dát přes miminko, které je navázané na vaší mikině/svetru a vy máte pak přes sebe ještě svou normální rozepnutou bundu, nebo je navázané až na vaší zapnuté bundě. Výhodou první varianty je usnadněné kojení a větší tepelný komfort miminka i přehled o něm, nevýhodou, že s vaší rozepnutou bundou musíte řešit dodatečné krytí krku. Kapes se vyrábí více druhů dle konkrétního výrobce (Nije, Emur, Adom, Little Frog,...) a zrovna zde zpravidla platí, že čím větší investice, tím lepší kapsa. Levné kapsy za pár stovek korun často postrádají vychytávky, které usnadňují nainstalování kapsy na dítě i jeho lepší zakrytí na všech potřebných místech a zároveň bývají méně teplé. Takže zvlášť v případě malého miminka je výhodné do kapsy investovat větší obnos, zatímco u chodce, kterého dáváte pod kapsu většinou na kratší dobu a plně oblečeného na ven, stačí tenčí softshellová kapsa s fleecem. Snadné je ušít si i vlastní jednoduchou kapsu přesně podle vašich potřeb a požadavků. Dítě pod nosicí kapsu oblékněte podle toho, zda ho máte na mikině nebo na bundě i podle typu a zateplení nosicí kapsy. Skvělým kouskem oblečení pod kapsu nebo i při nošení na jaře a na podzim je fleecový overal s volnýma nohama, který zajistí dítku zakrytá záda a zároveň netáhne prsty na nožičkách. Levnější méně tvarovanou kapsu také můžete doplnit teplým zavinovacím kabátkem, do kterého se zabalíte s miminkem oba a kapsou pak chráníte dětská záda.

1.foto – KAPSA KOKON
2.- 3 . fogto – NO NAME

Na bundě bez další ochrany dítěte

Zde musím začít doporučením pro maminky malých ještě nechodících miminek... Ideální variantou je nosit dítě v bundě na nošení dětí nebo v bundě s nosicí vsadkou, případně v kapse, ale nošení na bundě bez dalšího krytí je až krajní možnost a já ji hned z několika důvodů nedoporučuji. Zaprvé musíte miminko hodně obléknout, ideálně do teplé kombinézy, takže se pak hůře navazuje do šátku/nahrazuje do nosítka a i dobře padnoucí nosítko může být v takovém oblečení malé. Dále se kvůli kombinéze málokdy dá docílit ideálního podsazení miminka v nosicí pomůcce. A nejzásadnější důvod proti nošení malých miminek na bundě je jejich hrozící podchlazení. Zatímco pod bundou, tělo na tělo, má maminka ponětí o tom, zda se miminko potí, nebo se třese chladem, přes několik vrstev svého a dětského oblečení o tom ztrácí pojem. S tím souvisí i přechody mezi chladem a teplem (v MHD, při vstupu do místnosti), kdy v případě nosicí bundy stačí rozepnout zip a je dítě hned méně oblečené, ale když máte dítě na své bundě a oblečené na ven, musíte ho vyndat z nosiče a svléknout, aby nehrozilo přehřátí.

Již chodící dítě budete ve většině případů na kratší přenosy vázat oblečené na bundu aniž byste použili navíc ochrannou kapsu. V tu chvíli můžete narazit na problém s navázáním/nahozením dítěte v kluzké bundě a kalhotách na vaši klouzavou bundu. Tady mám pro vás pár tipů, na úvazy i nosicí pomůcky, které vám to usnadní. Vyhovuje-li vám ring sling, je to dobrá volba pro nošení na bundě, jejíž výhodou je rychlé navázání a v případě long slingu i možnost navázat na záda. Nevýhodou je pak zátěž na jedno rameno a také menší pohodlnost pro nosící osobu v porovnání s úvazy s klasickým šátkem.

Pokud zvolíte klasický šátek, je lepší sáhnout po kratších velikostech 3-5 (podle vaší konfekce), který při vázání venku moc nevyválíte po zemi. A aby vám šátek na bundě příliš neklouzal je obecně dobré zvolit šátek s „drhnoucími“ příměsemi jako je tussah hedvábí či buretové hedvábí (samozřejmě jen pokud vám nevadí ruční praní po případné nehodě s blátem).

Dáváte-li přednost nosítku, jistě vám celý nahazovací proces usnadní onbuhimo, tedy nosítko bez bederního pásu, které je při troše cviku rychlejší variantou než to klasické s bederním pásem. Jeho nevýhodou je pak větší zátěž pro ramena a s ní související menší pohodlí pro nosiče. Na to klasické batolecí „5 minut v náručí, 5 minut po svých“, či pro zdatného chodce, který většinu procházky ujde sám, ho mám raději než klasické nosítko i z toho důvodu, že se hravě vejde do batohu.

Na závěr bych jen ráda zopakovala, že jako u všeho, co se týká nošení dětí, neexistuje univerzální návod ani na to, jak nosit děti v zimě. Nejlepší je zkoušet a najít si tu správnou variantu určenou přesně pro vás.


IVET 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.