NOŠENÍ

JAK VYBRAT PRVNÍ ŠÁTEK

Nošení miminka má spoustu výhod. Děťátko stále cítí maminčinu vůni a zaujímá ergonomickou polohu, v jaké bylo v bříšku po dobu těhotenství. Maminka má volné ruce například pro staršího sourozence, nebo si může číst a také se v případě uplakaného miminka najíst. Šátky na nošení dětí se můžou zdát mnohým začátečníkům jako španělská vesnice, proto se společně pojďme podívat na úplné základy.


Při nošení novorozence můžeme sáhnout po ergonomickém nosítku vhodném od narození (o těch zase jindy), ovšem nejideálnější pro novorozence je šátek. Ten zvolíme buď elastický, nebo tkaný. Další možností je také RS – neboli Ring Sling, šátek který se nosí s použitím našitých kroužků na jednom rameni. O RS chystáme samostatný článek.


Při výběru šátku je třeba dát též pozor na to, abychom nekoupili pouze obšitou metráž, která nemá pro nošení dětí vhodné vlastnosti. Jak poznat obšitou metráž se dozvíte později.


Elastické šátky


Prvním šátkem, který je vhodný na nošení miminka je elastický šátek (dále jen elastik). A co že to ten elastik vlastně je?


Je to šátek vyrobený z materiálu podobnému například tričkovině. Ve složení najdeme ve většině případů bavlnu a elastan, případně poté další příměs jako je například konopí. Elastan je ale hlavní složkou, což zaručuje mnohem větší pružnost než při použití šátku pevného. Elastik pruží většinou všemi směry. Tato vlastnost může pomoci především novopečeným maminkám, protože není potřeba odhad, kolik místa je v kapse pro miminko potřeba. Elastik se přizpůsobí tělu dítěte, obejme ho a poskytne mu potřebnou oporu. Ovšem zde pozor – do elastiku je potřeba vždy vázat ve TŘECH vrstvách. To znamená, že přes miminko musí být tři vrstvy látky, aby opora byla dostatečná a nezpevněné miminko se v kapse úvazu nebortilo, což by bylo nežádoucí pro jeho páteř. Možnosti, jak uvázat elastik se využívají hlavně dvě a to:

1. Kříž s kapsou uvnitř s roztaženými bočními popruhy.

Elastik v tomto případě začneme vázat stejně, jako se váže pevný šátek a po dostatečném utažení přes miminko přetáhneme popruhy označené na fotografii níže.


2. Kříž s kapsou ven

Tento úvaz si předem nachystáme a děťátko do dostatečně dotaženého úvazu pouze vložíme. Na tomto principu fungují i předvázané elastické šátky, jako je například Caboo. Kříž jako první dvě vrstvy a poslední horní vrstva přes miminko.


Velikost elastiku je většinou univerzální a to zhruba okolo 5m. Nevýhodou je jeho nosnost. Protože šátek opravdu hodně pruží, s váhou větší než 6-8kg se bude prověšovat a nošení v něm nebude pohodlné. Až tedy zpozorujete, že se úvaz během nošení povoluje, je načase přesedlat na vhodné ergonomické nosítko, nebo šátek pevný.

Elastik můžeme vybírat například z těchto značek:

Manduca Slings
Lodger
Hoppediz
Mam Eco Art
Moby
Liliputi
Boba

a spoustu dalších.


Předvázané šátky poté ze značek:

Caboo
Infantino Together
Liliputi.

Pevně tkané šátky


Tkané šátky už jsou mnohem větší kapitola. Dostat všechny informace do jednoho článku je téměř nemožné, a tak se dnes zaměříme především na to, jak poznat šátek vhodný k nošení, na jeho vlastnosti a také na to, jakou velikost šátku zvolit.


Tkané šátky jsou nejuniverzálnějšími, pro které se můžete při nošení rozhodnout. V takovém šátku se dá děťátko nosit od prvních dnů života až po batole, samozřejmě v závislosti na jeho gramáži. Gramáž šátku není ale jeho váha, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž je to údaj, který nám naznačuje, jak je šátek tenký/tlustý a nosný. Více o gramáži šátku pro vás již chystáme do jiného článku.


Další důležitou, možná tou nejdůležitější vlastností tkaného šátku je jeho pružnost. Na rozdíl od obšité metráže, která vlastnosti vhodné pro nošení nemá, pruží tkaný šátek diagonálně a příčně. Nepruží vertikálně, ani vodorovně.


Nosící začátečník pravděpodobně bude mít problém rozpoznat rozdíl mezi tkaným šátkem a metráží, proto je dobré se při vybírání šátku držet ověřených značek a prodejců. Nikdy nevybírejte první pevný šátek z e-shopů obchodů, jako je Lidlshop, nebo internetové lékárny. Jistotou zůstanou vždy nosící skupiny na facebooku, ve kterých funguje bazarový prodej.

Šátky vhodné k nošení dětí jsou tkané tak, aby objaly tělo miminka a přizpůsobily se i křivkám maminky. Nošení v pevném/tkaném šátku je opravdu variabilní. Dá se v něm nosit na břiše, na zádech, na boku, dá se v něm kojit přímo při nošení a na jeho uvázání existuje nespočet variant. Základním úvazem je tentokrát kříž s kapsou uvnitř, neboli KSK. Tím nejjednodušším na záda je poté úvaz zvaný Batoh.


Jak tedy vybrat vhodnou velikost šátku?


Možná jste si všimli, že se u prodeje šátku kromě údaje například o gramáži objevuje také údaj o jeho velikosti. Například velikost 3,4, 5, nebo 6. Tento údaj nám říká, jak je šátek dlouhý, ovšem velikost 6 neznamená, že je šátek dlouhý 6 metrů. Délka velikostí u jednotlivých výrobců se může mírně lišit, ale zhruba by měla sedět tato tabulka, ve které jsou délky vhodné pro konfekční velikosti od XXS až po XXXL a více, při zvolení základního úvazu Kříž s kapsou uvnitř (KSK). U jiných úvazů jsou potřeba zase délky jiné, ale s těmito univerzálními údaji si pro začátek vystačíte.


Velikost, tedy délku šátku, vybírejte podle své konfekční velikosti. Pro začátek je vhodné zvolit šátek spíše delší a až se naučíte úvaz správně dotáhnout, můžete přejít k délce kratší. Pro delší šátek se rozhodujte i tehdy, jste-li na rozmezí velikostí, protože je vždy lepší mít rezervu na pohodlné a bezpečné zakončení úvazu.


U tkaných šátků se jejich vlastnosti dále mohou mírně lišit tím, jaké mají složení. Nejčastěji můžete narazit na 100% bavlnu, (vhodnou příměsí pro novorozence je dále bambusová viskóza, nebo tencel) a žakárovou vazbu.Nejznámějšími značkami, které tkají šátky vhodné pro novorozence jsou například:

1. Šanami – Obláček, Oříšek
2. Vatanai – Tibet, Kipawa, Teesta, Glaciar
3. Little Frog – Sunny Labradorite, Howlite
4. Yaro – řada Newborn, Broken twill 33
5. Didymos – Vlny
6. Diva Essenza
7. Loktu She – Bird Garden Onyx, Bird Garden Minta spoustu dalších..


Přejeme vám šťastnou ruku ve výběru a spoustu krásných pronošených chvil.

MARIKA 🙂

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.