NOŠENÍ

Jak vybrat první nosítko: Aneb máme doma novorozence

Novorozenecká nosítka jsou trendem až v posledních letech. Dříve, a není to tak dávno, se nosítka na novorozence vůbec nedoporučovala. I nyní si spoustu zkušených maminek nosiček myslí, že novorozenec patří zásadně do šátku. Výrobci ergonomických nosítek ale již dokázali dovést své produkty k takové dokonalosti, že je možné nosit v nosítku i dvoukilového drobečka. Důležitými parametry při výběru prvního nosítka jsou:

– materiál

– velikost

– provedení ramenních popruhů a bederního pásu


Materiál:

Možná někteří netušíte, že je velký rozdíl v tom, z jakého materiálu je nosítko ušité. Může být totiž šátkové, pološátkové a látkové. Často v nosicích skupinách vídám dotazy, jaké zvolit nosítko s podmínkou, že nesmí být šátkové. Zavádějící název totiž způsobuje zmatečné domněnky, že šátkové nosítko je automaticky vázací, ovšem není tomu tak.


Šátkové nosítko
je takové, které je ušité ze šátkoviny, tzn. vhodného šátku na nošení dětí. U mnoha výrobců si v dnešní době již můžete vybrat, zda zakoupíte již ušité nosítko ze šátkoviny, kterou nabízí právě sám výrobce a nebo si koupíte vámi zalíbený šátek, který pošlete na ušití nosítka. Většinou je spotřeba šátku na jedno nosítko zhruba 2 – 3 metry. Konkrétní spotřebu vždy naleznete u vámi zvoleného výrobce. To, že šátky mohou mít různé složení jsme se již dozvěděli v předchozí rubrice o tom, jak vybrat šátek a právě i složení hraje velkou roli při výběru šátku na ušití nosítka. Ideální je sáhnout po tzv. easycare materiálech, které můžou do pračky, jsou jimi bavlna, nebo třeba len, který je zároveň skvělý na léto.


Šátková nosítka jsou právě těmi nejlepšími, která můžete zvolit na novorozence. Šátek se malému tělu dítěte přizpůsobí mnohem lépe, než tuhá látka.


Připravila jsem pro vás krátký seznam některých výrobců šátkových nosítek pro lepší přehlednost, naleznete ho v tabulce níže.Pološátková nosítka jsou taková, která jsou šitá z kombinace látky a šátku. Taková situace může nastat například tehdy, kdy máte malé množství šátku na ušití. Nosítka se totiž šijí ze dvou vrstev a tak je možné na vnější vrstvu použít šátek a na vnitřní vrstvu látku. Nejčastěji se používá bavlněné plátno.


Látková nosítka jsou potom taková, která jsou šitá pouze z látky. Osobně látkové nosítko na novorozence nemůžu doporučit, i když se samozřejmě liší každé provedení od jednotlivých výrobců. Ovšem je nutné počítat s tím, že látka tak přizpůsobivá jako šátkovina není a malé miminko nemusí mít dostatečnou oporu. Snad tím nejznámějším výrobcem látkových nosítek je Tula. Od narození udávají jejich model Tula Free To Grow, ale dle zkušeností sedí spíše od dvou měsíců. Z našich končin šijí novorozenecká látková nosítka například firmy MartyS, Elihandmade, nebo Srdíčko.


Velikost:


Pojďme se podívat na mnohem důležitější parametr, na který je třeba brát zřetel při výběru prvního nosítka a tím je velikost. V minulém článku jste se dozvěděli, že nosítka základně rozdělujeme na rostoucí a jednovelikostní. Nosítka pro novorozence jsou snad ve všech případech právě rostoucí. To znamená, že se u nosítka dá plyně regulovat výška i šířka zádové opěrky.


Narozdíl od nosítka jednovelikostního zde musíme počítat s tím, že je třeba ho nastavit dle velikosti miminka – to je u maličkých dětí ovšem spíše výhoda, protože miminko roste velmi rychle oproti třeba batoleti po jednom roce věku. Rostoucí se dělají jak šátková, tak i látková nosítka.


Způsoby stahování mohou být různé. Možností je celkem dost a tak si už každý může vybrat, co se mu pohodlnější a příjemnější. Je třeba si ujasnit, zda chcete stahování sedu na suchý zip, regulaci velikosti na patentky, přezky a nebo šňůrky. Ani jedna z možností není horší, nebo lepší než druhá, záleží tedy na vašich preferencích, kterou možnost regulace velikosti zvolíte.


Když budete kupovat rostoucí nosítko, nenechte se zmást informací, že je na celé nosící období – není. Žádné nosítko nepokryje věk 0-4 roky, i když to výrobce může takto prezentovat. Pokud bychom totiž stáhli tolik látky, kolik potřebuje čtyřleté dítě do velikosti, jakou potřebuje novorozenec, bylo by látky pro malé miminko příliš. Nakrabatila by se mu pod zadečkem, opora by nebyla dostatečná a nošení by pro děťátko mohlo být velmi nekomfortní.Proto u nosítek pro malé děti najdeme většinou věkové rozpětí od narození (vel. 56) do roka (vel. 80), méně častěji potom například od narození do půl roku, nebo naopak do roku a půl. Další možností je prvních 4 – 6 měsíců nosit v šátku a poté vybrat nosítko na delší časové období. Taková nosítka jsou většinou od 4 – 6 měsíců do 2,5 – 3 let. To už je pro někoho celé nosící období a investice tedy není tak závratná.

Rostoucí nosítka od 4 / 6 měsícůProvedení:

Další věcí, na kterou je potřeba brát zřetel je ta, zda pořídíme nosítko zcela přezkové, vázací a nebo polovázací (tzv. hybridní).


Přezková nosítka, jak už název napovídá, jsou taková, která se zapínají pouze na přezky. Zde je třeba dobře promyslet, zda budeme kupovat nosítko, které má možnost křížení ramenních popruhů a nebo takové, které tuto možnost nemá. Pokud má nosítko možnost křížení, znamená to dvě přezky navíc mezi popruhem a zadovým panelem. Naopak nosítko bez možnosti křížení má ramenní popruhy z jednoho kusu, spojené napevno se zádovou opěrkou.


Nosítka vázací se nosí s překříženými ramenními popruhy na zádech. Vázací nosítka, nebo-li Mei Tai jsou taková, která mají bederní pás na zavazování, případně se uvazují okolo pasu pomocí Ring Sling kroužku a zároveň mají vázací i popruhy.


Podobná jsou nosítka polovázací, která mají zavazovací pouze popruhy, ale bederní pás se zapíná na přezku. Takové hybridní nosítko je, podle mě, ten nejlepší kompromis mezi šátkem a nosítkem. Zůstává rychlost zapnutí bederního pásu a také pohodlnost vazacích popruhů, jako u šátku. Vázací i polovázací nosítka mají tu výhodu, že způsobem uvázání lze zvýšit nosnost. Stačí vázací popruhy roztáhnout přes zadeček miminka.

Nejznámějším hybridním nosítkem pro novorozence je Storchenwiege. I já jsem ho používala na obě miminka, přičemž starší syn měl při narození dvě kila a sedlo mu naprosto bez problémů.


Co se v brožurce z porodnice nedozvíte:

Znáte největší facebookové skupiny o nošení dětí? Že ne? Nevadí, též jsem neznala, když jsem si poprvé řekla, že bych chtěla nosit. Spoustu maminek se do nosicích skupin přidá až tehdy, kdy jim doma přistane tzv. visítko, třeba to značky Chicco, které v dobré víře koupila tchyně a nebo které ulovily na Marketplace za 300,-. Ptají se, zda je visítko vhodné na občasné nošení, odpověď zní ne. Co je to visítko a proč není vhodné k nošení již sepsala Ivet v minulém článku- Stejný případ může nastat tehdy, kdy pořídíte nosítko s tzv. novorozeneckou vložkou, dříve tolik oblíbená Manduca tuto možnost u svých nosítek nabízela, ovšem ani novorozenecká vložka není vhodná k nošení. Způsobí totiž, že je miminko v pevné pozici a nemůže tak dojít k ideálnímu zakulacení zad a podsazení pánve, které je tak důležité pro ergonomickou polohu.


Stejnou chybu jako s novorozeneckou vložkou můžete udělat, pokud budete při výběru nosítka hledět na kilogramy, které udávají vyrobci u parametrů, od kdy do kdy nosítko poslouží. Udávané kilogramy jsou totiž údaje, které nám říkají, na jakou váhu je nosítko testované. Toto je případ právě výše zmiňované Tuly (Free to grow).


Dále se tam také ze zkušeností ostatních dozvíte, že miminko by nemělo mít do šátku nebo do nosítka oblečené dupačky a to z jednoho prostého důvodu. Dupačky, i přes to že jsou pro miminko asi nejpohodlnějším oblečením, mohou v pozici nožiček do M, kterou dítě v šátku/nosítku má, táhnout prstíky na nohou směrem vzhůru. Miminko se tedy nemůže dostatečně uvolnit a pláče. Řešením je buď dávat o alespoň dvě velikosti větší oblečení a nebo zvolit oblečení bez ťapek. Pro novorozence se mi osvědčili overálky na zip z Lindexu. Nejen že jsou velmi kvalitní a z příjemné bavlny, ale také je zachován komfort rychlého svléknutí při částém přebalování. Můžete zvolit i například legíny/tepláčky a ponožky, nebo punčocháče, které jsou elastické a tudíž se přizpůsobí pozici, ve které nohy jsou.Miminko v nosítku pláče:

Zkoušíte nosit stále znovu a znovu, znovu miminko vkládáte do nosítka, což provází neskutečný a nespokojený křik. Kde by tedy mohl být problém? V první řadě je potřeba zkontrolovat nastavení a pozici, kterou miminko v nosítku má. I přes to, že nosítko se může zdát jako jednodušší varianta oproti šátku, jeho nastavení je naopak často větším problémem pro maminky, které s nošením teprve začínají. S nastavením vám pomůže poradkyně nošení a nebo vaše regionální či jiná nosící skupina, kterou najdete na facebooku. I my vám v naší skupině rády poradíme, nikdy se proto nestyďte, nebo nebojte zeptat! ŠÁTKOPSANÍ 🙂


Co když máte ale správně nastaveno a miminko pořád pláče? Je najezené, přebalené, unavené a pořád ne a ne usnout? Pak je tedy načase vytáhnout tu největší zbraň matky – ňadra! Miminko na vašem hrudníku je přímo „u zdroje“ a cítí mléko, je to přirozená intuice novorozenců, kteří hledají potravu, uklidnění, blízkost a jistotu, kterou v prsu mají. To platí i pro nekojené děti – těm můžete nabídnout v tomto případě například šidítko, nebo svůj malíček. V nosítku se dá pohodlně kojit přímo při nošení, a to díky kojícím přezkám na ramenních popruzích. Při jejich povolení se miminko sesune níže k prsu a vy tak můžete pohodlně kojit i na procházce.


Co když ale stále pláče a prso odmítá? Vezměte děťátko ven, zpívejte mu, jděte svižnou chůzí do rytmu hudby a ono se za chvilku uklidní, funguje v 9/10 případech. Pokud ani procházka nepomohla, nezoufejte, další možností je vyzkoušet šátek a nebo nošení odložit na pozdeji. Nosící období je dostatečně dlouhé, o nic nepřijdete. Buďte si jistá sama sebou a miminko se uklidní mnohem rychleji. Jednejte tak, jak vám radí mateřský instinkt, tím nikdy nic nepokazíte.


Návod krok za krokem, jak vybrat první nosítko, zkrátka neexistuje, možností je na trhu již mnoho, ale snad vám poskytnutí základních informací při výběru pomůže. Nejlépe ovšem uděláte, pokud vyhledáte ve svém okolí půjčovnu nosítek, nebo regionální nosící skupinu a půjdete nosítko vyzkoušet až přímo s miminkem. Každé dítě a každý nosící rodič je jiný a každému sedí něco jiného.


S láskou k nošení, Marika.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.